Obecnie nowoczesne urządzenia i do tego również niektóre rodzaje oświetlenia będą emitować szkodliwe dla wzroku światło niebieskie. Warto będzie się przed tym chronić. Każdy z nas na co dzień korzysta z różnych urządzeń elektronicznych, które posiadają ekrany LCD albo LED. Są one stosowane w monitorach, smartfonach czy tabletach. Technologia LED ze względu na energooszczędność coraz częściej jest również wykorzystywane oświetlenie w pomieszczeniu, głównie biurowym. Jak się okazuje nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno oświetlenie tego typu jak i nowoczesne ekrany emitują światło niebieskie, które jest dla naszego wzroku szkodliwe i powoduje szybsze starzenie się siatkówki oka. Długotrwały kontakt ze światłem niebieskim będzie prowadził do zmęczenia i pieczenia oczu a może także spowodować ból głowy oraz bezsenność. Jeśli weźmie się pod uwagę postęp technologiczny nie będzie się dało wyeliminować takich urządzeń z naszego otoczenia faktycznie to będzie korzystać się z nich coraz częściej. Okazuje się, że około 85% naszego społeczeństwa na co dzień korzysta co najmniej jednego urządzenia, które posiada ekran LED. Warto zatem wyposażyć nasze szła okularowe w najnowsze rozwiązanie, które będzie chronić wzrok przed złym wpływem światła niebieskiego.
Te wszystkie urządzenia elektroniczne są niestety dla naszego wzroku bardzo szkodliwe i niestety warto dbać o to, by się przed nimi chronić. Z urządzeń elektronicznych Polacy korzystają naprawdę w każdym wieku. Jeśli chodzi o światło niebieskie jesteśmy na nie narażeni przez kilkanaście godzin każdego dnia.
Prawie 2 miliony Polaków ma problem ze zwyrodnieniem plamki żółtek AMD. U mniej więcej 600 tysięcy osób ta choroba jest mocno zaawansowana. Oznacza to nawet, że mogą oni stracić wzrok. AMD to choroba, która prowadzi do uszkodzenia siatkówki w jej centralnej części a więc na plamce żółtej. Skutkiem będzie pogarszanie się wzroku a niekiedy nawet jego utrata. Spośród tych czynników, które wpływają na pojawienie się AMD wymienić można między innymi wiek, uwarunkowania genetyczne, tęczówka o jasnej barwie ale również palenie papierosów. Istotny wpływ wywierać będzie nadmierna ekspozycja na światło niebieskie czy ultrafioletowe.
W jej wyniku będzie dochodzić do uszkodzenia żółtych barwników luteiny oraz zeaksantyny, która będzie występować nie tylko w plamce, ale również w obwodowej części siatkówki. Oba te barwniki działają jak filtr, który chroni czopki oraz pręciki przed promieniowaniem a ich uszkodzenie przyspieszać będzie rozwój AMD. Zwyrodnienie na plamce żółtej najczęściej jest diagnozowane u osób powyżej 50 roku życia, jednak rozwój choroby będzie następował także w dużo wcześniejszym wieku. z tego względu powinno się nasze oczy chronić od najmłodszych lat. Jeśli sami doprowadzimy do zniszczenia wzorku nikt nie da go nam ponownie, dlatego trzeba na to uważać i nie ryzykować, że zniszczymy wzrok. Dbanie o oczy powinno być dla nas sprawą priorytetową i naprawdę trzeba o tym pamiętać w każdej sytuacji
Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:
W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...
Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...
W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...
W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...
Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...
Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...