Obsługa rachunkowo-płacowa – dlaczego lepiej wynająć firmę niż zatrudnić dodatkowego pracownika?

Kwiecień 23 2015 02:28PM

Nim przedsiębiorca podejmie decyzję, kto będzie obsługiwał księgowość w jego firmie, warto, aby przeanalizował kilka kwestii. Jedną z nich jest porównanie kosztów, a najważniejszy to: księgowy na etacie kontra firma outsourcingowa.

kalkulator

Decydując się na założenie własnej firmy, trzeba mieć świadomość, że wiąże się z tym szeroko pojęta działalność rachunkowa. Jeśli samemu nie ma się odpowiedniej wiedzy i kompetencji, to czy w takiej sytuacji zatrudnić na etat księgowego, czy też lepiej skorzystać z usługi outsourcingowej, czyli zewnętrznego biura rachunkowego?

Jaka forma prawna, taka księgowość

Zakres działalności rachunkowej uzależniony jest od formy prawnej danego podmiotu gospodarczego. W uproszczonej wersji prowadzone są księgi przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa. Pełna opcja z kolei obejmuje księgi rachunkowe, kontrolę pasywów i aktywów oraz opracowywanie rocznych sprawozdań finansowych.

Nawet jeśli na początku działalności firmy zagadnień księgowych będzie niewiele, to jednak wraz z jej rozwojem sytuacja może się skomplikować. Wówczas właściciel przedsiębiorstwa, zamiast skupiać się na planowaniu strategicznym czy realizacji zamówień, będzie musiał martwić się o sprawy rachunkowo-płacowo-kadrowe. Na szczęście – zgodnie z przepisami podatkowymi – ma on w tym zakresie pełną dowolność i wyłącznie od niego zależy, na którą opcję się zdecyduje.

Oszczędności i gwarancje

Księgowy na etacie – biorąc pod uwagę wysokość średniego wynagrodzenia, za które przyjmuje się ok. 3-3,5 tys. brutto – to większe obciążenie miesięczne dla firmy. Dla porównania: zlecając obsługę księgowąjakiemuś biuru, czyli wyznaczając chociażby zadanie rozliczenia ok. 100 faktur miesięcznie oraz sprawy kadrowo-płacowe dotyczące kilku zatrudnionych pracowników, zapłacimy kilkaset złotych. Oszczędność jest więc spora. Biuro rachunkowe daje również gwarancję ciągłości obsługi bez względu na sezon urlopowy czy inne okoliczności. Tymczasem pracownik na etacie księgowego w każdej chwili może się rozchorować, skorzystać z wypoczynku czy zrezygnować z pracy.

Firmy zajmujące się obsługą księgową innych podmiotów często korzystają z możliwości wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To daje przedsiębiorcy kolejną gwarancję, że jeśli nawet zdarzy się jakiś błąd w prowadzeniu księgowości, to wszelkie kary bądź jakiekolwiek dopłaty będą regulowane właśnie z tej polisy. Gdyby do podobnej sytuacji doszło z winy księgowego na etacie, wówczas konsekwencje finansowe ponosiłby przede wszystkim właściciel firmy.

Niektóre biura rachunkowe świadczą też usługi związane z doradztwem podatkowym, co również może okazać się przydatnym atrybutem w działalności danego podmiotu. O jeszcze innych zagadnieniach dotyczących prowadzenia księgowości przez firmę zewnętrzną można przeczytać na biurorachunkoweksiegowosc.pl.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.