Przedsiębiorco: oto stała pomoc prawna, na którą możesz sobie pozwolić

Listopad 10 2015 09:30AM

Przedsiębiorstwa rzadko decydują się na zatrudnianie prawników na stałe. (zwłaszcza małe firmy). Ale każdy właściciel czy przedstawiciel firmy, nawet tej jednoosobowej, musi konstruować lub podpisywać umowy, które nie zawsze napisane są przyjaznym, zrozumiałym dla laika językiem. Chyba że są to umowy opracowane przez zespół prawników i polonistów. Wzory takich umów można pobierać w ramach e-usługi Dział Prawny, z której korzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i… sami prawnicy.

documents

Spośród wszystkich działających w Polsce przedsiębiorstw zaledwie 27 proc. posiada dział prawny lub zatrudnia na etacie prawnika. Najrzadziej prawnicy zatrudniani są przez małe firmy (od 10 do 49 pracowników) – tylko 5 proc. takich przedsiębiorstw ma w swojej strukturze dział prawny. Prawnicy najczęściej znajdują zatrudnienie w dużych firmach – co drugie przedsiębiorstwo, zatrudniające więcej niż 250 osób ma na etacie także prawnika – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Homo Homini na zlecenie Wolters Kluwer i „Dziennika Gazety Prawnej”[1]. Co więcej, w tym samym badaniu ankietowani przedsiębiorcy stwierdzili, że nie zamierzają w najbliższej przyszłości tworzyć działu prawnego czy zatrudniać prawnika na stałe (aż 93,4 proc. firm nie ma takich planów).

Skąd tak małe zainteresowanie zatrudnianiem prawników w firmach? Przyczyny takiego stanu rzeczy nietrudno odgadnąć, jeśli przyjrzymy się sprawom, jakimi zajmują się prawnicy w przedsiębiorstwach. W badaniu Homo Homini ankietowani, którzy mają w swoich firmach dział prawny lub prawnika na etacie stwierdzali, że pomoc prawna potrzebna im jest najczęściej podczas przygotowywania różnego rodzaju umów (handlowych, reklamowych czy związanych z zatrudnieniem), ale także podczas spraw windykacyjnych, o odszkodowania czy wtedy, gdy trzeba napisać pozew sądowy.

baza-wiedzy2

Pomoc prawna na stałe, w przystępnej formie

Niewielkie zapotrzebowanie na usługi prawnicze (czy raczej zapotrzebowanie jedynie od czasu do czasu) to jeden z powodów, dla których polscy przedsiębiorcy nie decydują się na utworzenie działu prawnego. Innym jest wysoki koszt obsługi prawnej. Małe przedsiębiorstwa, zatrudniające kilka osób, zwykle nie mogą sobie pozwolić na stworzenie etatu dla specjalisty od konstruowania umów, bo taki etat kosztowałby kilka tysięcy złotych.

Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że niewłaściwie napisana umowa może – w niesprzyjających warunkach – być katastrofalna w skutkach i oznaczać dla przedsiębiorcy poważne kłopoty (na przykład w postaci konieczności zapłacenia kary umownej czy kontroli inspekcji pracy nasłanej przez pracownika). Dlatego nawet przy niewielkim budżecie na zatrudnianie pracowników dobrze jest wygospodarować w firmie środki na fachową pomoc chociażby w przygotowaniu umów. Jeśli przedsiębiorca (mały lub duży) nie może pozwolić sobie na etat dla prawnika, dobrym rozwiązaniem będzie nowa e-usługa – zarządzanie dokumentami Dział Prawny i oferowana w ramach Działu Prawnego Baza Wiedzy.

Co to jest Dział Prawny?

Dział Prawny to usługa stworzona zarówno z myślą o przedsiębiorstwach, w których nie ma na etacie prawnika, jak i z myślą o prawnikach firmowych, jako rozwiązanie usprawniające pracę całej organizacji. Zestaw narzędzi, jakie dostępne są dla firmy każdej wielkości, ułatwia pracę z dokumentami. Szczególnie przydatnym narzędziem jest Baza Wiedzy, na którą składają się szablony najczęściej wykorzystywanych dokumentów w biznesie. To, co je wyróżnia to minimalizm – wszystkie umowy i aneksy, których wzory można pobrać z serwisu opracowane zostały tak, by były zrozumiałe dla każdego, nie tylko dla prawnika. Można tu znaleźć między innymi wzory umów najmu, umów o świadczenie usług, umów sprzedaży pojazdu, leasingu operacyjnego, umowy o pracę, umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy i dziesiątki innych dokumentów, podzielonych według działów, w których mogą być wykorzystywane (dział personalny, dział produkcji, dział sprzedaży, dział zarządu, spółki, dział finansowy itp.).

Dla kogo Baza Wiedzy?

Z gotowych wzorów dokumentów zawartych w Bazie Wiedzy skorzystać mogą przede wszystkim firmy, które nie zatrudniają prawników i nie mają wyodrębnionego działu prawnego. W małych przedsiębiorstwach ciężar przygotowania umów zwykle spada na właściciela firmy, a w większych na osobę, która nią zarządza, a to rzadko kiedy jest ktoś z wykształceniem prawniczym. Korzystając z gotowych dokumentów, które napisane są językiem prostym, zrozumiałym dla wszystkich, taki przedsiębiorca może spać spokojnie ze świadomością, że umowy, jakie podpisuje, sporządzone zostały zgodnie z literą prawa.

Z Bazy Wiedzy w ramach e-usługi Dział Prawny mogą skorzystać także firmowi prawnicy. To narzędzie ułatwia bowiem pracę z firmowymi dokumentami, pozwala na modyfikowanie wzorów umów, zapisywanie własnych szablonów, dostosowanych do realiów konkretnego przedsiębiorstwa. Jest to także narzędzie pozwalające uporządkować i bezpiecznie zarchiwizować wszelkie dokumenty firmy w jednym miejscu.

baza-wiedzy1

Korzyści dla przedsiębiorcy

Zalet korzystania z gotowych szablonów dokumentów, które w dodatku napisane są prostym językiem, zrozumiałym dla osób bez wykształcenia prawniczego, nie trzeba długo szukać. W Bazie Wiedzy udostępnionych jest ponad 350 wzorów dokumentów, które mogą być wykorzystane na każdym etapie działalności przedsiębiorstwa. Szablony są stale uzupełniane i aktualizowane do zmian w prawie. Z uwagi na to, że są to dokumenty pozbawione skomplikowanej prawniczej terminologii, bez zbędnych archaicznych zwrotów, przedsiębiorca może mieć pewność, że dokładnie rozumie umowy, które podpisuje. A fakt, że były przygotowane przez prawników pozwala spać spokojnie i nie martwić się o to, czy umowy, wnioski, pozwy, które wykorzystuje dane przedsiębiorstwo, sformułowano zgodnie z literą prawa.

Narzędzia, które dostępne są w ramach e-usługi Dział Prawny pozwalają także na:

 • – Elektroniczny obieg dokumentów i ich zatwierdzanie,
 • – Przypisywanie uprawnień dostępu użytkownikom w firmie,
 • – Korzystanie z serwisu za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne,
 • – Zachowanie porządku dokumentów w firmie: wszystko jest w jednym miejscu, zarchiwizowane, uporządkowane, pod kontrolą i z zachowaniem bezpieczeństwa danych.

Ponadto, uzupełnienie danych przedsiębiorstwa w serwisie sprawi, iż szablony, z których skorzysta użytkownik Działu Prawnego będą automatycznie uzupełniane o dane firmy i jej graficzne logo. W ten sposób dokumenty zyskają profesjonalną treść i formę. Co więcej, Dział Prawny można dostosować do potrzeb firm o różnym profilu i wielkości.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest cena – korzystanie z usługi Dział Prawny kosztuje miesięcznie wielokrotnie mniej niż usługi prawnika zatrudnionego na etacie czy nawet skorzystanie z zewnętrznej kancelarii prawnej.

Artykuł dostarczony przez serwis Dział Prawny

 

[1] Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,13380933,_DGP___Przedsiebiorcy_ufaja_kancelariom_prawnym.html#ixzz3qJWrjU4b

 

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Obiekt konferencyjny nad morzem

  Wyjazd nad Bałtyk kojarzy nam się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem. Coraz...

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.