Jak wydawać mniej na energię elektryczną? Wprowadź te zmiany w swojej firmie!

Sierpień 29 2016 06:21AM

Wydatki na energię elektryczną niemal w każdej firmie stanowią sporą część kosztów. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą znacznie je obniżyć. Zobacz, co możesz zrobić, by płacić mniej za prąd i sprawić, że firma będzie funkcjonować w bardziej ekologiczny sposób.
46_Jak wydawać mniej na energię elektryczną Wprowadź te zmiany w swojej ...

Co w firmie zużywa najwięcej prądu?

Zużycie prądu w każdej firmie jest silnie związane z jej specyfiką oraz branżą, w jakiej działa. Oczywiste jest, że firmy zajmujące się produkcją będą zużywać znacznie większe ilości energii elektrycznej niż np. małe biuro – koszty związane będą przede wszystkim z obsługą maszyn. Jednak w większości firm najważniejsze jest zużycie prądu związane z oświetleniem (im większa przestrzeń do oświetlenia, tym większe będą wydatki) oraz korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększone zużycie prądu jest używanie latem klimatyzacji; zimą często wydajemy z kolei na ogrzewanie. Oprócz tego prąd zużywają znajdujące się w pokojach socjalnych lodówki dla pracowników oraz dość często używane czajniki elektryczne. Wiedząc już, co ma największy wpływ na zużycie energii, warto pamiętać o zainwestowaniu w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania. Zadbajmy o wydajne energetycznie żarówki, w wielu przypadkach świetnym rozwiązaniem okażą się specjalne systemy sterowania światłem. Energooszczędne komputery, drukarki czy xero to także krok w kierunku długofalowych oszczędności – nie żałujmy na to pieniędzy, bo ta inwestycja z pewnością się zwróci.

A może zmiana dostawcy?

Nie zapominajmy, że ceny energii elektrycznej mogą różnić się między sobą w zależności od tego, jakiego dostawcę prądu wybierzemy. Warto pamiętać, że wielu dostawców posiada specjalne programy typu „energia dla firm” – często możemy liczyć na elastyczne umowy, które pozwolą dopasować zapisy do specyfiki danego przedsiębiorstwa, jego standardowego zużycia energii itp. Dlatego dobrze jest być na bieżąco i analizować oferty różnych dostawców prądu, aby mieć pewność, że korzystamy z tej, która jest dla nas najbardziej opłacalna. W internecie znajdziemy specjalne porównywarki, które pozwolą przeanalizować propozycje poszczególnych dostawców świadczących usługi w naszej okolicy.

Przede wszystkim – zmiana przyzwyczajeń

Jeśli chcemy zmniejszyć opłaty za prąd, musimy też pamiętać o zmianie przyzwyczajeń własnych oraz naszych pracowników – wypracowanie dobrych praktyk związanych z oszczędzaniem energii elektrycznej to podstawa powodzenia całego planu. Warto więc zorganizować specjalne szkolenie (możemy też skorzystać ze szkoleń organizowanych np. przez niektórych dostawców prądu) i uświadomić pracownikom, jak ważna jest ta kwestia i w jaki sposób mogą oszczędzać energię. Zwróćmy uwagę m.in. na wyłączanie światła i urządzeń elektronicznych, niekorzystanie często z trybu czuwania itp.

Zmiana nawyków, inwestycja w energooszczędne urządzenia, umowa z dostawcą prądu dopasowana do potrzeb – oto prosta recepta na niższe rachunki za energię elektryczną. Warto wprowadzić zmiany w firmie, by cieszyć się niższymi kosztami jej funkcjonowania.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Coraz większe zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi

  Z roku na rok przybywa bogatych Polaków, czyli zarabiających ponad milion złotych...

 • Deweloperzy mieszkaniowi mają za sobą najlepszy rok od dekady

  Polacy chętnie inwestują w zakup mieszkań. Kupują je też na własne potrzeby...

 • Warszawa i Gdańsk z rekordowymi transakcjami na rynku nieruchomości

  123 mln zł – na taką kwotę opiewała rekordowa ubiegłoroczna transakcja na...

 • Polacy coraz chętniej lokują oszczędności w nieruchomości

  Nieco połowa Polaków oszczędza, a 16 proc. robi to regularnie co miesiąc. Na...

 • 2018 rok może przynieść lekki wzrost cen nowych mieszkań

  Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w dużych miastach mogą nieznacznie wzrosnąć...

 • Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. UOKiK chce zmian w ustawie deweloperskiej

  Przygotowywana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.