PIT-37 – jak rozliczyć deklarację?

Marzec 21 2019 11:44AM

Możliwość wysłania deklaracji podatkowej PIT-37 przez Internet to wygodny sposób na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Nie dość, że wypełnienie formularza zajmie nam dosłownie kilka minut, to nadpłatę otrzymamy szybko na konto. Jak to zrobić – wyjaśniamy w tekście.

Program e-pity 2018

Deklarację podatkową PIT-37 można wypełnić samodzielnie przy pomocy darmowego programu e-pity 2018(https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/) albo też uzupełnić lub skontrolować automatycznie przygotowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT. Program e-pity 2018 można ściągnąć na komputer lub skorzystać z opcji online. Można także skorzystać z danych zamieszonych w serwisie Ministerstwa Finansów w usłudze Twój e-PIT. Te dane można także wykorzystać do rozliczenia innych deklaracji podatkowych. To jest istotna zaleta w przeciwieństwie do usługi Twój e-PIT, gdzie mogą się tylko rozliczyć podatnicy korzystający z deklaracji PIT-37 lub PIT-38.

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa, dotycząca większości pracowników, osób pracujących na zlecenie, emerytów i rencistów rozliczających swoje jedyne źródła przychodu. Rozliczenie deklaracji PIT-37 w programie e-pity 2018 jest bardzo proste. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, wystarczy uruchomić kreatora, który przeprowadzi nas bezpiecznie przez cały proces. Na wstępie wybieramy sposób opodatkowania. Potem wpisujemy nasze dane osobowe. Można, jak już wyżej było to zasygnalizowane, pobrać dane z usługi Twój e-PIT. To znacznie prostsza i szybsza opcja. Kolejny krok to wpisanie kwoty przychodu przesłanego przez pracodawcę. Jeśli program uzna, że twoje dochody kwalifikują się do rozliczenia innego formularza niż PIT-37 to automatycznie cię przeniesie do innej deklaracji. Wypełniany pit można zawsze podejrzeć w zakładce „Podgląd deklaracji”. Jeśli chcemy skorzystać z ulg i odliczeń, to należy przejść do specjalnej zakładki. Potem wystarczy zaznaczyć rodzaj ulgi. W przypadku rozliczenia ulgi z tytułu wychowania dzieci należy podać dane dzieci, a program sam wyliczy właściwą kwotę odliczenia za cały rok. A co najważniejsze, program e-pity na bieżąco weryfikuje wysokość ulg i nie pozwoli an pomyłkę. Z pomocą programy można także przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy wybrać organizację z listy lub wpisać swoją. Po wypełnieniu formularza można go wydrukować i osobiście dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Jednak o wiele szybszą i bezpieczniejszą opcją jest przesłanie pita drogą elektroniczną do systemy e-deklaracje na portalu Ministerstwa Finansów (po przesłaniu program sam pobierze Urzędowe Poświadczenie Odbiory Dokumentu Elektronicznego).  Tak forma przesłania pita, zapewni nam szybki zwrot nadpłaconego podatku.

Usługa Twój e-PIT

To innowacyjna usługa, która została uruchomiona w tym roku przez Ministerstwo Finansów. Jednak mogą z niej skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się przy pomocy deklaracji PIT-37 i PIT-38. Na portalu podatnik znajdzie rozliczoną deklarację, którą może uzupełnić, zmienić lub zaakceptować. Aby skorzystać z tej opcji rozliczenia deklaracji PIT-37 wystarczy się zalogować do serwisu i podać numer PESEL, kwotę przychodu wskazaną z PIT za rok 2017, jedną z kwot przychodu za 2018 rok. Można się także zalogować przy pomocy profilu zaufanego. Podatnik w usłudze e-PIT znajdzie automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznania podatkowe od osób fizycznych. Zeznanie będzie oczekiwać od dnia 15 lutego. W ramach tej usługi jest także możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem. Do zatwierdzenia zeznania nie jest potrzebne założenia konta na Portalu Podatkowym. Przy pomocy usługi Twój e-PIT można skorzystać z wszystkich ulg i przekazać 1%podatku Organizacji Pożytku Publicznego. Usługa Twój e-PIT, choć nie umożliwia rozliczenia podatku przy pomocy wszystkich deklaracji – w przeciwieństwie do programu e-pity 2018, to bardzo wygodna i szybka forma na rozliczenie się z US. A co najważniejsze, że jeśli tak rozliczymy swoje zeznanie, to nadpłatę otrzymamy do 45 dni. To znacznie szybciej, niż byśmy deklarację wydrukowali i sami złożyli w urzędzie.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.