Podatek exit tax – czym jest?

Styczeń 2 2019 02:00PM

Władze państwa od dawna poszukują skutecznego sposobu, dzięki któremu będzie można uniknąć wyprowadzania zysków poza granice krajów przez osoby fizyczne i prawne. Tym narzędziem ma być właśnie podatek exit tax, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Finansów.

Naprawa procesu globalizacji

Globalizacja stworzyła niespotykane dotychczas warunki prowadzenia działalności biznesowej. Przede wszystkim firmy mają  nieograniczony dostęp do dodatkowych rynków zbytu. Ponadto poprzez założenie firmy za granicą mogą korzystać z taniej siły roboczej i panujących tam przepisów podatkowych. Najczęściej firmy decydują się na przeniesienie swojej działalności lub transfer zysków do krajów, gdzie opodatkowanie jest zdecydowanie niższe. Jednak to, co z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest dobre, nie zawsze jest korzystne dla budżetu państwa, z którego firma ucieka.  Mniejsze wpływy z podatków najczęściej oznaczają ograniczenie realizacji podstawowych funkcji państwa. I choć to decydenci polityczni poprzez zniesienie wielu barier, uruchomili proces globalizacji, to obecnie starają się wyeliminować patologie, do których doprowadziła ta sytuacja.

Podatek exit tax

Zmniejszone wpływy podatkowe będące wynikiem procesu globalizacji, a właściwie transferu zysków do państw, w których obowiązują niższe stawki podatkowe, skłoniły władze do prac nad przepisami mającymi uniemożliwić wyprowadzenia zysków przez osoby fizyczne i prawne. Opodatkowanie niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów przedsiębiorstwa, stałego zakładu lub rezydencji podatkowej do innego państwa ma obowiązywać najpóźniej od 2020 roku we wszystkich krajach UE. Jak wskazują eksperci, podatek exit tax pozwoli zapobiec wyprowadzaniu zysków poza granice kraju. Firmy oraz osoby fizyczne, które zdecydują się na przeniesienie własnej działalności poza granice kraju, będą musiały zapłacić 3 i 19% podatku.

Kogo ma dotyczyć podatek exit tax?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wprowadzenie podatku nie jest uderzeniem w przedsiębiorczość, ani ograniczeniem wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Firmy dalej będą mogły przenosić swoją działalność do innych krajów, korzystać z udogodnień prawnych, podatkowych i finansowych panujących w tamtych miejscach. Teraz jedynie przed wyprowadzeniem będą musiały zapłacić pewien podatek, który ma uchronić budżety państw macierzystych przed utratą wpływów z podatków.  Exit tax ma dotyczyć korporacji, które zdecydują się przenieść działalność poza granice Polski. Podatek będzie obowiązywał nawet w przypadku przeniesienie tylko części firmy lub tylko zmiany rezydentury podatkowej.  W przypadku podatników CIT, podatek exit tax w wysokości 19 proc. będzie naliczany od mąjtku, w tym przedsiębiorstwa lub jego części, jeśli zmiana siedziby będzie powodować utratę w kraju możliwości opodatkowania przychodu ze zbycia tych składników. Obowiązek zapłaty podatku będzie dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy wartość majątku, który nie zostanie opodatkowany, przekroczy 2 mln zł. Podatek będzie naliczany od nadwyżki ponad wartość tej kwoty.

W odniesieniu do osób fizycznych będą obowiązywały dwie stawki podatku exit tax. Podatek 3 proc. będzie naliczany od niezrealizowanych przychodów powyżej 2 mln zł. Jeśli zaś nie będzie możliwości ustalenia wymiernej wartości majątku i ustalony on będzie na zasadzie oszacowania, wówczas podatnika będzie obowiązywać podwyższona stawka w wysokości 19 proc. Podatek exit tax obejmie osoby, które przebywają w Polsce, od co najmniej pięciu lat.

Podsumowanie

I choć nad podatkiem exit tax trwają jeszcze prace (m.in. eksperci zastanawiają się, czy 2 mln to odpowiedni próg), to jego wprowadzenie w 2019, najpóźniej w 2020 jest nieuniknione. Warto tylko zaznaczyć, że za wprowadzeniem podatku są wszystkie kraje UE, czego wynikiem jest przyjęcie dyrektywy ATAD 2016, której celem jest ustanowienie przepisów przeciwdziałającym praktykom unikania opodatkowania, bezpośrednio wpływającego na funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.