Rozlicz PIT 2018 przez internet

Grudzień 22 2017 12:42PM

Wiele osób zastanawia się czy w przyszłym roku nie rozliczyć swojego PIT 2018 przez internet. To wygodna i nowoczesna forma pracy nad deklaracją. Wiele osób jednak cały czas boi się tej zmiany i nie wie do końca czy poradzi sobie z e-nowoczesnością. Dziś obalamy kilka mitów dotyczacych e-pitów.

Rozliczenie przez internet może być niebezpieczne.

 Po pierwsze należy zauważyć, że rozliczenie PIT przez internet to potoczna nazwa pacy nad elektronicznym dokumentem. Nie jest do końca tak, że formularz wypełniamy gdzieś w niezidentyfikowanej przestrzeni. Deklarację piszemy, czy uzupełniamy owszem za pomocą specjalnych programów lub aplikacji ale przecież na własnym komputerze. Generalnie taka praca nie różni się zbytnio od tworzenia innych dokuementow na naszych sprzętach. Przesył danych natomiast nie jest tak samo prosty jak wysłanie zwykłej wiadomości e-mail. Pit przez internet wysyłany jest do skarbówki za pomocą specjalnych bramek, a połączenia są zabezpieczane (zarówno na etapie logowania i wymogu podania zidywindualizowanych danych jak i na etapie przesyłu i jego szyfrowania w celu uniemożliwienia podsłuchu transmisji). Można więc uznać, że rozliczenie PIT 2018 przez internet jest bezpiecznym sposobem rozliczenia z urzędem skarbowym.

Coś się zepsuje i moja deklaracja nie dojdzie.

Oczywiście w technice zdażają się błędy i usterki. Nie zawsze działa również internet, a serwery mogą być przeciążone i nie przyjąć danych. Jednak ustawodawca przewidział odpowiednie zabezpieczenie dla podatników – jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jeżeli nasza deklaracja PIT zostanie w sposób przewidłowy złożona przez intenet (udostępniona przez system) to otrzymujemy specjalny numer, elektroniczny dokument UPO, który potwierdza złożenie zeznania podatkowego. Taki zapisany dokument UPO ma moc równoważną do potwierdzenia nadania listu poleconego na poczacie. A co za tym idzie chroni podatnika i jest dowodem, który należy zachować, żeby móc udowodnić dochowanie obowiązku podatkowego. Rekomendujemy nie wypełniać zeznań na ostatnią chwilę, tak aby zostawić sobie czas na ewentualne możliwe problemy z łączem lub serwerami. Jednak posiadając UPO podatnik nie musi się w żaden sposób obawiać dalej, że coś nie wyjdzie.

Ledwo radzę sobie z deklaracją tradycyjną, elektroniczna wersja jest na pewno jeszcze trudniejsza.

Wiele osób, które nie zajmują się na co dzień finansami czy drukami księgowymi boi się, że nie sprosta wymaganiom elektronicznej deklaracji PIT. Nic bardziej mylnego. Niektóre oprogramowania do wypełniania PIT są tworzone właśnie z myślą o początkujących użytkownikach, którzy nie wiedzą jak co wypełnić i mogą gubić się w gąszczu przepisów. Jeżeli oficjalne aplikacje są dla nas niewystarczające warto więc sięgnąć po profesjonalne wsparcie w postaci intuicyjnych programów skierowanych do każdego podatnika.  Wybierając oprogramowanie warto zwrócić uwagę na jego aktualność oraz rekomendację, a w opisach i opiniach poszukać czegoś najodpowiedniejszego dla siebie. PIT 2018 przez internet może stać się prosty, jeżeli pozwolimy sobie pomóc, i nie musi to być zlecenie wypełnienia deklaracji profesjonalnemu księgowemu.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.