Rozliczenie PIT-28 – o czym trzeba wiedzieć?

Styczeń 27 2019 08:41PM

Okres składania zeznań podatkowych zawsze jest dość gorący. Podatnicy jak co roku muszą poradzić sobie z mnogością przepisów oraz definicji funkcjonujących w polskim prawie podatkowym. Jedną z głównych kwestii jest wybór odpowiedniego rodzaju rozliczenia. Osoby rozliczające się w ramach PIT-28 muszą pamiętać, że mają czas jedynie do końca stycznia.

Co obejmuje PIT-28?

PIT-28 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody ewidencjonowane na zasadach ryczałtu. Taki sposób rozliczania się jest dostępny dla przedsiębiorców, i w niektórych przypadkach stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Oznacza to, że przedsiębiorca decyduje się na opłacenie podatku w formie z góry ustalonego ryczałtu. Ryczałt dostępny jest wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących działalność pozarolniczą.
PIT-28 służy ponadto do rozliczania wszelkiego dochodu uzyskanego na podstawie umowy najmu czy dzierżawy.

Jak wybrać opodatkowanie ryczałtowe?

Aby móc rozliczyć się na podstawie PIT-28, trzeba najpierw zadeklarować opodatkowanie się w formie ryczałtu. W tym celu najpóźniej 20 stycznia należy złożyć stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu. Obowiązku takiego nie mają ci przedsiębiorcy, którzy takie oświadczenie składali wcześniej i przez ten czas w żaden sposób nie zmienili formy opodatkowania.

Nowy przedsiębiorca, który zakłada firmę w roku fiskalnym w którym chce od razu wybrać opodatkowanie ryczałtowe powinien złożyć oświadczenie albo w dniu poprzedzającym założenie firmy, albo w dniu uzyskania przez nią pierwszego przychodu.

Podatek ryczałtowy – ograniczenia

Prawo do ryczałtu nie przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym spółki w formie innej, niż spółki cywilne i jawne.

Głównym ograniczeniem jest wysokość dochodu firmy. Dochód w roku fiskalnym nie może przekraczać 150 tysięcy euro. Jeśli przedsiębiorstwo osiągnie lepsze wyniki, to w danym roku fiskalnym może jeszcze rozliczyć się na zasadzie ryczałtu, ale w kolejnym możliwość taka znika.

PIT-28 mogą wypełniać również osoby z dochodem wynikającym z wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości. Trzeba pamiętać, że nie może to mieć formy działalności gospodarczej. W tym przypadku ryczał dotyczy jedynie najmu lub dzierżawy prywatnej.

Istnieje możliwość składania kilku deklaracji. Na przykład, przedsiębiorca może na podstawie jednego formularza rozliczyć się z działalności swojej firmy. Jednocześnie składa PIT-28 i rozlicza się na zasadzie ryczałtu z prywatnego wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości.

PIT-28 nie może być składany wspólnie przez małżonków.

PIT-28 online

Podobnie jak inne deklaracje, również PIT-28 może być złożony przez internet. Służyć może do tego dowolny program do wypełniania PIT za 2019 rok.

Przy odpowiednim programie wypełnienie deklaracji staje się bardzo proste i sprowadza się do odpowiadania na kolejne pytania dotyczące dochodów oraz ich źródła.

Opłacalność ryczałtu

Opodatkowanie ryczałtowe może być korzystne, ale trzeba pamiętać, że nie istnieje rozwiązanie pozbawione wad. W tym przypadku mankamentem jest m.in. to, że po wybraniu ryczałtu nie można odliczać niczego od kosztów. Przed zdecydowaniem się na to warto dokładnie obliczyć, czy w danym przypadku jest to faktycznie opłacalne.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Elektryk – fachowa pomoc na każdą awarię

  Przedświąteczne porządki osiągają punkt krytyczny, ciasto piecze się w piekarniku,...

 • Kiedy praca staje się uzależnieniem

  Uzależnienie od pracy, często nazywane pracoholizmem, jest prawdziwym stanem zdrowia...

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.