Czym jest roszczenie windykacyjne i jak się przed nim uchronić?

Marzec 26 2018 09:00AM

O roszczeniu windykacyjnym traktuje art. 222 kodeksu cywilnego. Ten mówi jasno o prawach właściciela rzeczy, której został on pozbawiony przez osobę do tego nieuprawnioną. Dowiedz się, jak zapobiegać takim sytuacjom i jak radzić sobie z szybkim odzyskaniem własności. Szczegóły znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Nie ma wątpliwości, że to właściciel może w pełni decydować o danej rzeczy. Może samodzielnie z niej korzystać, ale też pożyczać czy wynajmować. Osoby trzecie to prawo powinny szanować i nie mogą naruszać przepisów, które traktują o prawie własności. Jeśli do takiego naruszenia dojdzie, można mówić o bezprawnym władaniu rzeczą właściciela przez osoby trzecie. Aby ją odzyskać, stosowane jest właśnie roszczenie windykacyjne.

Pamiętajmy, że roszczenie windykacyjne może wystawić tylko osoba, która przedstawi dowód własności danej rzeczy. Ta może ubiegać się nie tylko jej zwrotu w nienaruszonym stanie i o tej samej wartości, ale również o odszkodowanie za czasowe utracenie swojej własności.

Jak dochodzić swoich praw?

Każda współpraca powinna być odpowiednio zabezpieczona. Aby nie dochodziło do konieczności wystosowania roszczenia windykacyjnego, warto podpisywać konkretne umowy z odpowiednimi zapisami, które te kwestie będą regulować. W umowie powinien być zawarty przedmiot podejmowanej współpracy, ale również jego wartość oraz termin zwrotu albo spłaty należności. Tylko to daje nam pewność wywiązania się z przyjętych przez strony warunków.

Jeśli doszło do niezwrócenia własności wierzyciela w terminie, podmiot, który chce starać się o jej odzyskanie, powinien zwrócić się o pomoc w długach do profesjonalnej firmy windykacyjnej. Ta pomoże sporządzić odpowiednie powiadomienia i stanie się reprezentantem wierzyciela. Dzięki temu w sposób szybki i nieabsorbujący czas wierzyciela, dług pieniężny czy rzecz materialna zostanie zwrócona.

Windykacja polubowna czy sądowa?

W sytuacji, w której osoba, która bezprawnie korzysta z rzeczy wierzyciela i nie wywiązuje się z warunków podpisanej umowy, w grę wchodzi wprowadzenie narzędzi zgodnych z windykacją polubowną. To wezwanie do zwrotu, chęć podjęcia negocjacji oraz mediacji czy ugoda z dłużnikiem.

Kiedy takie działania nie przynoszą rezultatów, firma windykacyjna zgłasza sprawę do sądu, który decyduje o wszczęciu egzekucji komorniczej. Nie jest to sytuacja korzystna, ponieważ nierzadko dłużnik uchyla się od odpowiedzialności albo jego majątek nie pokrywa wartości przejętego mienia.

Co zrobić, by roszczenie windykacyjne do Ciebie nie trafiło?

Jedynym sposobem na ochronę przed roszczeniem windykacyjnym jest zwrot mienia wierzyciela. Mówić tu możemy o rzeczach trwałych, ruchomych albo należnościach finansowych. Dłużnik ma własność oddać w całości albo w części, jeśli wierzyciel wyraził na to zgodę. Właśnie dlatego warto podejmować negocjacje, które mogą być korzystne dla obu stron.

Skomentuj Post

Komentarze (1)

 

 1. Dawid D.

  Jak sie jest przedsiębiorcą i ma się do czynienia z klientami, którzy ciągle nie płacą to czasami windykacja jest jedynym rozwiązaniem. Sam korzystam z pomocy ICG-Group i nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy bez nich.

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.