Darowizna w przypadku współmałżonków

Listopad 27 2017 11:41AM

Wiele małżeństw mieszka w domu należącym do jednego ze współmałżonków, ponieważ po prostu dom był własnością jednego z małżonków jeszcze przed ślubem, który zwykle otrzymali w darowiźnie po rodzicach. W sytuacji, kiedy małżonkowie razem eksploatują nieruchomość i łożą solidarnie na jej utrzymanie, w tym także na remonty, ważne dla pary bywa przeniesienie części własności także na współmałżonka. Zrobić to można za pomocą darowizny.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że współwłasność ustawowa jest ważniejszą formą współwłasności od współwłasności po części i ściślej wiąże ze sobą współmałżonków.

Jeśli nieruchomość została nabyta w dowolny sposób przed wejściem w stan małżeński, jest ona własnością jednej osoby. Normalnym w małżeństwach jest oczywiście współużytkowanie nieruchomości i wspólne ponoszenie obciążeń związanych z jej utrzymaniem. Prawne potwierdzenie tej kwestii z odzwierciedleniem w stanie własności nieruchomości może być dokonane poprzez odpowiednią umowę, która odwoływać się będzie do wspólności ustawowej.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku podpisania intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej, której przedmiotem jest ustalenie rozdzielności majątkowej współmałżonków. Wtedy konieczne jest przeniesienie nieruchomości z części prywatnej majątku na część wspólną. W sensie prawnym dokona się darowizny połowy nieruchomości na męża lub żonę. Notariusz przygotuje odpowiednią umowę darowizny.

W powyższym przypadku każdy z małżonków może rozporządzać swoją własnością wedle uznania. W większości małżeństw nie ma jednak rozdzielności majątkowej, przez co wszystkie składniki majątku stają się częścią niepodzielnego majątku wspólnego. W takim przypadku potrzebna jest umowa darowizny majątku do majątku wspólnego, po czym małżonkowie nie będą już właścicielami nieruchomości w połowie każdy, ale razem będą jej właścicielami. Taka forma współwłasności może ustać tylko poprzez rozpad małżeństwa lub wprowadzenie dobrowolnej rozdzielności majątkowej.

Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju umowy, konieczne będzie zapłacenie odpowiednich opłat sądowych, taksy notarialnej, podatku VAT od taksy notarialnej, jak również dodatkowych opłat związanych z wpisami do ksiąg wieczystych. Zakładając, że szacowana wartość nieruchomości wynosi 180.000 złotych, na dzień sporządzenia tekstu opłaty sądowe wyniosą 200 złotych dla wprowadzenia nieruchomości do wspólnego majątku i 100 złotych dla darowizny połowy nieruchomości. Taksa notarialna jest bezpośrednio zależna od wartości nieruchomości, a konkretnie od widełek jej wartości. Dlatego dla całego domu będzie to 1490,00 zł plus 342,70 zło podatku VAT, a dla połowy nieruchomości będzie to 1130,00 zł oraz 259,90 zł podatku VAT. Koszt wpisów do księgi wieczystej to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych w zależności od sądu. Trzeba pamiętać, że taksa notarialna to opłata, której rozporządzenia ustala wartość maksymalną, ale nie ustala wartości minimalnej. Dlatego możliwe jest każdorazowe negocjowanie tej sumy z notariuszem. Jest to po prostu jego wynagrodzenie.

Zapraszamy również na stronę: notariusze.edu.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.