Jak zostać komornikiem sądowym?

Luty 28 2020 04:16PM

Nie każdy może pełnić funkcję komornika sądowego. Są określone warunki, którym trzeba podlegać, by wykonywać tą specyficzną profesję. Między innymi trzeba mieć ukończone wyższe studia prawnicze, a następnie ukończoną aplikację komorniczą i zdany egzamin. Osoba, która chce aplikować na stanowisko np. komornik Warszawa Mokotów musi zapoznać się z wszystkimi wymogami, jakim trzeba podlegać, by pełnić tę funkcję zawodowo w tym rejonie.

Kto może stać się komornikiem sądowym? – np. komornik Warszawa Mokotów

Aby pełnić zawód komornika sądowego należy spełnić kilkanaście warunków, takich jak: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolności do czynności prawnych i nieposzlakowanej opinii. Osoba nie może być karana za przestępstwo pospolite lub skarbowe oraz nie jest podejrzana o tego typu przestępstwo. Kandydat aplikujący na stanowisko komornika musi ukończyć studia wyższe prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub posiadać zagraniczne studia prawnicze uznane w kraju. Musi być zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia tego typu profesji. Ponadto, musi mieć ukończoną aplikację komorniczą i zdany egzamin oraz posiada 2 letnie doświadczenie w charakterze asesora komorniczego i ma powyżej 26 lat.

Osoby, które posiadają zawód sędzi, prokuratora, adwokata, radcy prawnego, notariusza oraz ukończyły aplikacje prawnicze nie muszą odbywać aplikacji komorniczej, zdawać egzaminu komorniczego oraz posiadać doświadczenia w charakterze asesora komorniczego.

Komornik zostaje powołany przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek kandydata. W tych działaniach pośredniczy prezes sądu apelacyjnego, w rejonie którego zainteresowany chce prowadzić swoją działalność. Gdy zamierza prowadzić działalność jako komornik Warszawa Mokotów to wówczas będzie pracował przy sądzie rejonowym Warszawa – Mokotów.

Odwołanie komornika sądowego

Komornik sądowy może przestać wykonywać swoją profesję po odwołaniu go przez Ministra Sprawiedliwości. Odwołanie może odbyć się w kilku sytuacjach. Po pierwsze kiedy komornik wydał rezygnację z pełnienia obowiązków komorniczych. Kolejno kiedy musi tego dokonać z powodu choroby lub stanu zdrowia lub został uznany przez komisję lekarską do niezdolnego do pełnienia zadań, wynikającej z tego zawodu. Może zostać odwołany także po przekroczeniu 70 – tego roku życia. Ponadto, gdy został pozbawiony prawomocnym wyrokiem sądu praw publicznych lub prawa wykonywania zawodu oraz rażąco i uporczywie naruszał przepisy prawa, co zostało uznane drogą sądową, a także gdy został ukarany prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym o wydaleniu ze służby komorniczej. Komornik zostaje odwołany również gdy nie zawarł umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lub stracił to ubezpieczenie.

Akty prawne, które dotyczą komornika sądowego

Osoba pracująca na stanowisku komornika sądowego musi być biegła w takich aktach prawnych jak: Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, Kodeks postępowania cywilnego, Ustawa o ochronie danych osobowych, Ustawa o kosztach komorniczych oraz Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 czerwca 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.