Windykacja – słowo to, choć w większości osób budzi strach, to pośród przedsiębiorców jest coraz częściej wymienne w kontekście jednej ze skutecznych metod rozwoju firmy. Na współczesnym rynku powstaje coraz więcej biur windykacyjnych, które zajmują się wyłącznie odzyskiwaniem długim – proces ten jest ściśle określony. Firmy windykacyjne współpracują głównie z małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami – te największe, często o zasięgu globalnym posiadają rozbudowane aparaty wewnątrz struktur firmowych, które złożone są z prawników zajmujących się właśnie tą gałęzią prawa. W dobie współczesnej przedsiębiorczości rola windykacji jest kluczowa, bowiem może ona przynieść nie tylko korzyści wizerunkowe, ale także ekonomiczne.
Głównymi rodzajami windykacji jest windykacja miękka oraz windykacja twarda. Zanim skupimy się na wadach, zaletach, a także różnicach obu tych wariantów warto przede wszystkim zdefiniować windykację w znaczeniu ogólnym. Zgodnie z oficjalną definicją za windykację uważa się dochodzenie roszczeń, obronę konieczną, a nawet zemstę. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego powoływana była specjalna instytucja prawna o nazwie Rei Vindicatio, której celem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. Współcześnie windykację określa się jako dochodzenie własności przy zastosowaniu środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Wbrew niektórym mitom windykacja w pełni legalna i dopuszcza działania wszelakie, które nie łamią obowiązujących przepisów prawnych.
Miękka windykacja to standardowy proces prawny o charakterze windykacyjnym. Proces w tym wariancie polega na umiarkowanej spolegliwości i wyrozumiałości względem potencjalnych dłużników. Windykacja w wariancie miękkim bywa nader często stosowana przez biura informacji gospodarczej, a jej rozpoczęcie stanowi posłanie symbolicznego wezwania do zapłaty w którym zawarte jest ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji o zobowiązaniu dłużnika do jednego z biur informacji gospodarczej. W przypadku, gdy dłużnik pozostaje bierny względem owego ostrzeżenia kolejnym krokiem jest wpis do prowadzonego przez biuro rejestru informacji gospodarczej. Z tym rodzajem windykacji spotykają się najczęściej dłużnicy, których zadłużenie powstało stosunkowo niedawno. Wówczas nie wskazane jest kreowanie presji – upomnienie w zupełności wystarczy. Windykacja miękka jest procesem przeciwnym do windykacji twardej.
W przypadku windykacji twardej mamy do czynienia z bardzo poważnymi sankcjami natury prawnej oraz moralnej. Ogniwami procesu windykacji twardej są postępowania sądowe, egzekucyjne, a nawet karne. W opinii ekspertów twarda windykacja dotyczy przede wszystkim tzw. dłużników trudnych, którzy od dłuższego czasu spóźniają się z zapłatą. Warto podkreślić, iż niektórzy windykatorzy nie uznają powyższego podziału. Do narzędzi zarówno windykacji miękkiej, jak i twardej zaliczamy wywiad gospodarczy, giełdy wierzytelności oraz wspomniany wpis do Biur Informacji Gospodarczej.
Tekst przy współpracy z https://szymalazaremba.pl/.
Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:
W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...
Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...
W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...
W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...
Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...
Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...