Miękka windykacja i twarda windykacja – czym się różnią?

Październik 9 2018 03:10PM

Windykacja – słowo to, choć w większości osób budzi strach, to pośród przedsiębiorców jest coraz częściej wymienne w kontekście jednej ze skutecznych metod rozwoju firmy. Na współczesnym rynku powstaje coraz więcej biur windykacyjnych, które zajmują się wyłącznie odzyskiwaniem długim – proces ten jest ściśle określony. Firmy windykacyjne współpracują głównie z małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami – te największe, często o zasięgu globalnym posiadają rozbudowane aparaty wewnątrz struktur firmowych, które złożone są z prawników zajmujących się właśnie tą gałęzią prawa. W dobie współczesnej przedsiębiorczości rola windykacji jest kluczowa, bowiem może ona przynieść nie tylko korzyści wizerunkowe, ale także ekonomiczne.

Windykacja – czym tak naprawdę jest?

Głównymi rodzajami windykacji jest windykacja miękka oraz windykacja twarda. Zanim skupimy się na wadach, zaletach, a także różnicach obu tych wariantów warto przede wszystkim zdefiniować windykację w znaczeniu ogólnym. Zgodnie z oficjalną definicją za windykację uważa się dochodzenie roszczeń, obronę konieczną, a nawet zemstę. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego powoływana była specjalna instytucja prawna o nazwie Rei Vindicatio, której celem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. Współcześnie windykację określa się jako dochodzenie własności przy zastosowaniu środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Wbrew niektórym mitom windykacja w pełni legalna i dopuszcza działania wszelakie, które nie łamią obowiązujących przepisów prawnych.

Windykacja miękka

Miękka windykacja to standardowy proces prawny o charakterze windykacyjnym. Proces w tym wariancie polega na umiarkowanej spolegliwości i wyrozumiałości względem potencjalnych dłużników. Windykacja w wariancie miękkim bywa nader często stosowana przez biura informacji gospodarczej, a jej rozpoczęcie stanowi posłanie symbolicznego wezwania do zapłaty w którym zawarte jest ostrzeżenie o zamiarze przekazania informacji o zobowiązaniu dłużnika do jednego z biur informacji gospodarczej. W przypadku, gdy dłużnik pozostaje bierny względem owego ostrzeżenia kolejnym krokiem jest wpis do prowadzonego przez biuro rejestru informacji gospodarczej. Z tym rodzajem windykacji spotykają się najczęściej dłużnicy, których zadłużenie powstało stosunkowo niedawno. Wówczas nie wskazane jest kreowanie presji – upomnienie w zupełności wystarczy. Windykacja miękka jest procesem przeciwnym  do windykacji twardej.

Windykacja twarda

W przypadku windykacji twardej mamy do czynienia z bardzo poważnymi sankcjami natury prawnej oraz moralnej. Ogniwami procesu windykacji twardej są postępowania sądowe, egzekucyjne, a nawet karne. W opinii ekspertów twarda windykacja dotyczy przede wszystkim tzw. dłużników trudnych, którzy od dłuższego czasu spóźniają się z zapłatą. Warto podkreślić, iż niektórzy windykatorzy nie uznają powyższego podziału. Do narzędzi zarówno windykacji miękkiej, jak i twardej zaliczamy wywiad gospodarczy, giełdy wierzytelności oraz wspomniany wpis do Biur Informacji Gospodarczej.

Tekst przy współpracy z https://szymalazaremba.pl/.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Kurs bitcoina na huśtawce

  Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła już prawie trzykrotnie. Po załamaniu...

 • Polskie firmy bardzo powoli przekonują się do inwestycji na Czarnym Lądzie

  Gros polskich eksporterów koncentruje się na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza...

 • Ponad połowa firm w Polsce musi ograniczać inwestycje przez braki kadrowe

  Problemy z pozyskiwaniem pracowników, a z drugiej strony rosnący popyt na wykwalifikowane...

 • Polski Holding Hotelowy jeszcze w tym roku będzie liczył ok. 50 obiektów

  Polski Holding Hotelowy przejmie pierwszych 20 hoteli i obiektów hotelowych, zarządzanych...

 • Będzie 50-procentowa ulga na wzmocnienia połączeń w budynkach z wielkiej płyty

  Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w Polsce jest około 60 tys....

 • Czy warto inwestować w banery reklamowe?

  Skuteczna reklama przedstawia w przyciągający uwagę sposób ofertę naszej firmy....

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.