Prawnik w biznesie

Sierpień 5 2019 04:09PM

Zakładanie działalności gospodarczej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Zachęcają do tego przepisy ułatwiające start na rynku. Atrakcyjność nowych regulacji może stwarzać wrażenie, że jedynym co jest potrzebne do wkroczenia na rynek jest dobry pomysł. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. O ile przedsiębiorca faktycznie może mieć zapewniony łatwy start, podejmowanie działań na rynku stworzy mu więcej problemów. Często będą padać pytania o legalność podejmowanych działań. W takich momentach przedsiębiorca nie poradzi sobie sam- będzie musiał skorzystać z usług prawnika.

Prawnik- pomoc na każdym etapie

Przedsiębiorca pomocy prawnika potrzebować będzie na każdym etapie prowadzenia działalności. Już sam wybór formy prawnej dla swojej działalności może być problematyczny. Przedsiębiorca co prawda jest w stanie ocenić korzyści i możliwości, jakie daje określona forma, lecz nie ma szerszego oglądu na cały system prawny (w przeciwieństwie do prawnika).

Przedsiębiorca powinien konsultować wszystkie umowy zawierane z kontrahentami ze swoim prawnikiem (chociażby dlatego, że druga strona prawie na pewno to zrobi). W dobie nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych same procedury wewnętrzne, regulaminy i zakresy odpowiedzialności pracownikow przedsiębiorcy także powinny być skonsultowane. Oczywiście prawnik jest niezastąpiony w większości postępowań, w których będzie brał udział przedsiębiorca. Najważniejsze będą tu postępowania rejestracyjne i patentowe prowadzone przed odpowiednimi urzędami. Znajomość procedur i praktyki danych organów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

Forma pomocy prawnej

Obecnie przedsiębiorcy maja kilka możliwości korzystania z usług prawnika. Pierwsza to zatrudnienie osoby po strusiach prawniczych albo radcy prawnego. Osoby te mogą być zatrudnione na pełen etat. Drugim sposobem jest skorzystanie z umowy zlecenia – to rozwiazanie  dotyczyć będzie adwokatów i radców prawnych. Niezależnie od tego, dobrze jest wybierać renomowanych prawników. Doskonałym kryterium może być miasto. Przykładowo często renomowany prawnik Kraków wybiera na miejsce prowadzenia działalności, co wiąże się z powszechnym przekonaniu o doskonałej jakości prawników z Krakowa.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • W branży transportowej jest 100 tys. wakatów

  Branża transportowa boryka się z brakami kadrowymi, które sięgają nawet 100...

 • Firmom coraz trudniej pozyskiwać pracowników

  Stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 7 proc. Według metodologii Eurostatu...

 • Coraz częściej to pracownicy wybierają pracodawcę

  Najniższe od niemal 27 lat bezrobocie  w Polsce powoduje, że punkt ciężkości...

 • Polacy coraz częściej za pracą jeżdżą do Czech

  Choć najwięcej Polaków na emigracji zarobkowej spotkać można w Wielkiej...

 • Centra usług wspólnych atrakcyjniejszym miejscem pracy niż banki

  81 proc. pracowników centrów usług wspólnych wiąże swoją dalszą karierę...

 • Bezrobocie będzie dalej spadać. W wakacje może paść kolejny rekord

  Według Głównego Urzędu Statystycznego maj był kolejnym miesiącem spadków bezrobocia....

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.