Prawo rodzinne – Jak podzielić opiekę nad dzieckiem w trakcie rozwodu?

Luty 23 2021 09:48AM

W trakcie procesu rozwodowego małżonkowie muszą ustalić wiele kwestii, które dotychczas dotyczyły ich wspólnego życia. Polubowne rozwiązanie większości spraw pozwala nie tylko uniknąć nerwów, ale także skraca postępowanie rozwodowe. Jedną z części rozwodu jest porozumienie w kwestii opieki rodzicielskiej. Sprawdź, jakie możliwości w tym zakresie mają rodzice, a jaką rolę w ustaleniu opieki nad dzieckiem odgrywa sąd.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – rola sądu

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną pomocą dotyczącą ustalenia opieki nad dzieckiem, powinieneś nawiązać współpracę z prawnikiem, którego specjalizacją jest prawo rodzinne Wrocław. Rola sądu w rozstrzygnięciu o władzy rodzicielskiej jest kluczowa – sąd wydaje wyrok orzekający, w którym ustala kwestie dotyczące pieczy nad dzieckiem (wychowanie, zarządzanie majątkiem dziecka, reprezentowanie małoletniego) oraz osobne rozstrzygnięcie regulujące kontakty dziecka z rodzicami.

W trakcie rozprawy rozwodowej sąd bierze pod uwagę porozumienie małżonków co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie pod warunkiem, że pisemne ustalenia rodziców są zgodne z dobrem dziecka. Jeśli małżonkowie nie zawrą takiego porozumienia, wówczas sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską obu małżonkom lub tylko jednemu z rodziców, a także zawiesić lub pozbawić władzy rodzicielskiej, jeśli przemawia za tym dobro dziecka.

Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej

Wraz z wniesieniem wniosku o rozwód, małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Realizacja postanowień powinna zostać zawarta w planie wychowawczym, który został przewidziany przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Forma porozumienia nie jest określona. Można je złożyć na piśmie jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie. Dokument w tej sprawie małżonkowie mogą złożyć wspólnie bądź oddzielnie. Sporządzone pismo powinno zostać podpisane własnoręcznie lub przez pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego. Plan wychowawczy często połączony jest z mediacją, która polega na pozaprocesowym rozwiązaniu sprawy rozwodu. W takiej sytuacji porozumienie dotyczące opieki nad dziećmi powinno zostać spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez oboje rodziców. Dokument musi zawierać elementy takie jak: określone miejsce pobytu dziecka, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. W porozumieniu można dodatkowo umieścić informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.

Jednym z wybieranych przez rodziców systemów sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi jest opieka naprzemienna. Rozwiązanie polega na tym, że dzieci przebywają na zmianę u jednego z rodziców przez zbliżony okres, np. tydzień.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Produkcja żywności a higiena

  Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...

 • Fachowa pomoc na dzisiaj, czyli jak umówić fachowca przez Internet?

  Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...

 • Porządne części zamienne do silników

  W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...

 • Na tym lepiej nie oszczędzaj. Cztery rzeczy, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi

  Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...

 • Czy mogę kupić biały certyfikat? Jak to zrobić?

  W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...

 • W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo żywności na etapie produkcji

  W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.