W trakcie procesu rozwodowego małżonkowie muszą ustalić wiele kwestii, które dotychczas dotyczyły ich wspólnego życia. Polubowne rozwiązanie większości spraw pozwala nie tylko uniknąć nerwów, ale także skraca postępowanie rozwodowe. Jedną z części rozwodu jest porozumienie w kwestii opieki rodzicielskiej. Sprawdź, jakie możliwości w tym zakresie mają rodzice, a jaką rolę w ustaleniu opieki nad dzieckiem odgrywa sąd.
Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną pomocą dotyczącą ustalenia opieki nad dzieckiem, powinieneś nawiązać współpracę z prawnikiem, którego specjalizacją jest prawo rodzinne Wrocław. Rola sądu w rozstrzygnięciu o władzy rodzicielskiej jest kluczowa – sąd wydaje wyrok orzekający, w którym ustala kwestie dotyczące pieczy nad dzieckiem (wychowanie, zarządzanie majątkiem dziecka, reprezentowanie małoletniego) oraz osobne rozstrzygnięcie regulujące kontakty dziecka z rodzicami.
W trakcie rozprawy rozwodowej sąd bierze pod uwagę porozumienie małżonków co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie pod warunkiem, że pisemne ustalenia rodziców są zgodne z dobrem dziecka. Jeśli małżonkowie nie zawrą takiego porozumienia, wówczas sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską obu małżonkom lub tylko jednemu z rodziców, a także zawiesić lub pozbawić władzy rodzicielskiej, jeśli przemawia za tym dobro dziecka.
Wraz z wniesieniem wniosku o rozwód, małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Realizacja postanowień powinna zostać zawarta w planie wychowawczym, który został przewidziany przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Forma porozumienia nie jest określona. Można je złożyć na piśmie jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie. Dokument w tej sprawie małżonkowie mogą złożyć wspólnie bądź oddzielnie. Sporządzone pismo powinno zostać podpisane własnoręcznie lub przez pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego. Plan wychowawczy często połączony jest z mediacją, która polega na pozaprocesowym rozwiązaniu sprawy rozwodu. W takiej sytuacji porozumienie dotyczące opieki nad dziećmi powinno zostać spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez oboje rodziców. Dokument musi zawierać elementy takie jak: określone miejsce pobytu dziecka, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. W porozumieniu można dodatkowo umieścić informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.
Jednym z wybieranych przez rodziców systemów sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi jest opieka naprzemienna. Rozwiązanie polega na tym, że dzieci przebywają na zmianę u jednego z rodziców przez zbliżony okres, np. tydzień.
Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:
Zakłady produkujące żywność to miejsca, które muszą zadośćuczynić wielu...
Usterka.pl to serwis świadczący usługi specjalistyczne dla klientów z całej...
W przypadku silników marek Perkins oraz CAT nie warto stosować niskiej jakości...
Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Niekiedy inwestycje wiążą...
W obecnym czasie uzyskanie jak największej efektywności energetycznej jest głównym...
W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na to co...