Testament notarialny – najpewniejsza forma rozporządzenia na wypadek śmierci

Październik 26 2018 02:18PM

Testament to krótko mówiąc rozporządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Kwestie związane z testamentami w Polsce regulowane są przez prawo cywilne. Wyróżnia się rożne rodzaje testamentów, które można sporządzać w rożnych sytuacjach. To co zasługuje na uwagę to fakt, że można przygotować testament tylko samodzielnie i rozporządzić jedynie własnym majątkiem. W prawie nie występuje coś takiego jak testamenty wspólne i ta kwestia nie podlega zmianom. 

Różne rodzaje testamentów

Każdy kto chce przygotować testament powinien pamiętać, że może go przygotować w różnych formach i dlatego w zależności od potrzeb, oczekiwań można zdecydować sie na jedną z dostępnych form. Klasycznie najczęściej przygotowuje się testament własnoręczny, opatrzony podpisem. Ewentualną opcją jest testament ustny, bądź testamenty szczególne w niektórych sytuacjach przewidzianych prawem. jednak najpewniejszy będzie zawsze testament notarialny, który jak się okazuje staje się tą formą, która w ostatnich latach wybierana jest coraz chętniej.

Opcja najwygodniejsza dla testatora

Testament notarialny dla testatora będzie najwygodniejszą opcją, ponieważ nie tylko daje pewność, jeśli chodzi o uznanie testamentu, który uzyskuje poziom dokumentu urzędowego, ale również daje okazje do tego, by rozporządzenia majątkiem dokonać z pomocą wykwalifikowanego prawnika. Testament notarialny przygotowywany jest w formie aktu notarialnego. Wola testatora jest przedstawiana przed notariuszem, a ten odpowiada za jej spisanie w akcie notarialnym. Przygotowany w ten sposób testament jest przedstawiony osobie stawającej, która musi jego treść zaakceptować.  Przygotowany w ten sposób dokument daje gwarancję nienaruszalności testamentu. Jest to dokument, który nie będzie do podważenia przez osoby postronne, które chciałby by testament nie obowiązywał.

Zobacz również: Zachowek – najistotniejsze fakty >>

Dzięki uczestnictwu notariusza istnieje pewność, że dokument przygotowany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zawiera wszystkie elementy konieczne do ważności. Uczestnictwo notariusza w procesie przygotowania testamentu będzie więc najbezpieczniejszą formą dla testatora.

Jak przygotować testament?

Sporo osób zastanawia się jak obecnie przygotować testament. Niektórym wydaje sie, że samodzielne jego przygotowanie nie będzie łatwe. Oczywiście to błędne myślenie, ponieważ wystarczy spisać swoją wolę na kartce i podpisać, by testament był ważny. Jednak w ten sposób tworzy się testament holograficzny, którzy ktoś wbrew woli może chcieć obalić. Dlatego właśnie warto myśleć o stworzeniu takiego rozwiązania, które sprawi, że testament nie będzie podważany. Tutaj właśnie najlepiej będzie się sprawdzać testament notarialny. To rozwiązanie, dzięki któremu testator nie będzie musiał obawiać się o to co wydarzy się po jego śmierci. Za realizowanie założeń testamentu będzie odpowiadał notariusza a wiec jest gwarancja, że testament będzie zrealizowany w taki sposób jak został napisany, nie będzie sytuacji, w której jakieś jego elementy zostaną ominięte, bądź zmienione.

Zobacz również: NORT – czym jest i jak działa?

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli do biura?

  Biuro jest wizytówką każdej firmy, dlatego powinno być gustownie urządzone....

 • Artykuły biurowe – niezbędne wyposażenie każdej firmy.

  Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie biura bez szeregu akcesoriów, które...

 • Sposoby na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa

  Prowadzenie firmy wcale nie jest proste. Na rynku niemal w każdej branży panuje...

 • Optymalne kosztowo materiały biurowe

  Każde biuro to przestrzeń powołana do realizacji jakiegoś konkretnego celu, a...

 • Praca pochłania twój cały czas wolny? Daj sobie pomóc!

  Sprzątanie mieszkania nie musi być nudne. Owszem, świadomość tego, że czekają...

 • Organizer na biurko – dlaczego warto go mieć?

  Praca biurowa jest pracą dość specyficzną - z jednej strony wygodną, jednak...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.