Wspólność majątkowa małżonków

Kwiecień 9 2019 03:18PM

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa. Wyjątek w tym przypadku stanowi podpisanie intercyzy – dokumentu o rozdzielności majątkowej. W takim przypadku po zawarciu związku małżeńskiego dochody z tytułu pracy wykonywanej przez każdego z małżonków mogą być przekazywane na odrębne konta.

Majątek wspólny a majątek osobisty

Wspólność majątkowa cechuje się tym, że w czasie jej trwania nie ma dla małżonków określonych udziałów w majątku – wszystkie dobra nabyte w trakcie związku są wspólne i nie mogą ulec podziałowi (jest to możliwe dopiero w chwili ustania wspólności, np. po rozwodzie).

Do majątku osobistego zaliczamy wszystkie dobra zakupione przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty otrzymane przez dziedziczenie, darowiznę lub zapis, z tytułu zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy lub z odszkodowania za utratę zdrowia.

Czy warto jest sporządzić intercyzę?

Jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy podpisanie dokumentu o rozdzielności majątkowej ma sens, należy się zgłosić do odpowiedniej instytucji, w której osoby biegłe w prawie przedstawią nam szczegółowo wszystkie korzyści oraz wady wynikające z posiadania intercyzy.

Zalety i wady posiadania rozdzielności majątkowej

Plusem posiadania intercyzy jest rozporządzanie własnym majątkiem przez każdą ze stron bez ograniczeń. Dodatkowo, jeśli jeden ze współmałżonków ma działalność gospodarczą, to drugi nie odpowiada swoimi pieniędzmi za ewentualne zadłużenie firmy. Intercyza również rozwiązuje problem walki o majątek w przypadku rozwodu.

Wadą posiadania tego dokumentu jest brak możliwości wspólnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym – jest to bardzo niekorzystne w przypadku dużej dysproporcji w zarobkach małżonków. Problemy mogą się również pojawić, kiedy para chciałaby ubiegać się o duży kredyt – banki nie tak korzystnie oceniają zdolność kredytową małżeństw, które nie posiadają wspólności majątkowej.

Intercyza podpisana po zawarciu związku małżeńskiego

Nie wszyscy wiedzą, że dokument intercyzy można podpisać nie tylko przed zawarciem małżeństwa, ale także w trakcie jego trwania. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczna jest wizyta u notariusza w celu podpisania aktu notarialnego. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie prawnika nie jest tak samo wysokie w każdym momencie podpisania umowy. Narzeczeństwo nie posiada jeszcze wspólnego majątku, więc w takim przypadku koszt intercyzy wyniesie 400 zł netto (+ 23% VAT) i należy doliczyć do tego podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podpisanie rozdzielności majątkowej po ślubie wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami, ponieważ opłata notarialna w tym przypadku jest zależna od całkowitej wartości majątku, której akt notarialny dotyczy.

Mimo, że intercyza może kojarzyć się małżonkom głównie z dokumentem, który rozwiązuje sprawy majątkowe na wypadek rozwodu, to jak się okazuje – jej podpisanie może być dużym atutem w przypadku posiadania długów przez jednego ze współmałżonków. Takie rozwiązanie pozwala ochronić drugą część majątku przed ewentualną windykacją.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.