Legalność oprogramowania w firmach

Maj 28 2014 12:34PM

Nowoczesne oprogramowanie, takie jak Symfonia Sage znacząco upraszcza funkcjonowanie firmy, niezależnie od jej charakteru czy wielkości. Pozwala również na pełne wykorzystanie potencjału posiadanego sprzętu. Warto jest jednak zwrócić uwagę na kwestię jego legalności. Dlaczego?

Bezpieczeństwo programów

Niepokojące są szacunki Business Software Alliance, które wskazują, że w 2013 roku połowa oprogramowania, jakie było używane przez Polaków, pochodziła z pirackich źródeł, bowiem stosowanie legalnych programów niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim, tylko w takim przypadku firmy mogą liczyć na support od dostarczycieli systemów. Zabezpieczenia, jakie są gwarantowane przez programy legalne zapewniają brak dostępu dla hakerów czy niebezpiecznych wirusów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niedociągnięcia w tej kwestii, producenci natychmiast je naprawiają. Ściąganie oprogramowania z sieci jest nierozerwalnie skorelowane z ryzykiem zainfekowania komputera, o czym trzeba pamiętać. Zdarza się, że niekiedy nawet te osoby, które złamały zabezpieczenie programu i zamieściły go w sieci, wprowadzają modyfikacje, dzięki którym hakerzy mogą łatwo dostać się do komputera, na którym jest on jest zainstalowany. Dodatkowo, najczęściej dostarczyciele oprogramowania są w stanie zaproponować wdrożenie oraz opiekę techniczną, która polega głównie na natychmiastowym usuwaniu problematycznych awarii.

Konsekwencje prawne

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest przywłaszczeniem sobie cudzej własności intelektualnej, czyli kradzieżą. Oznacza to, że firmy które decydują się na takową „oszczędność”, muszą liczyć się z ewentualnymi sankcjami prawnymi w postaci wysokich kar finansowych a nawet wyroków pozbawienia wolności. W polskim prawodawstwie, za podobne przestępstwo maksymalną karą jest 5 lat więzienia. W firmie, w której wykryto pirackie oprogramowanie natychmiast konfiskowany jest cały sprzęt, na którym go używano. To przekłada się nie tylko na straty finansowe, ale również na niemożność dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Naturalnie, to nie koniec problemów. Podobne postępowania bowiem godzą przede wszystkim w reputację firmy, co może się przekładać na utratę kontrahentów.

Open Source – remedium na plagę piractwa?

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy firma po prostu nie ma środków na zakup oprogramowania legalnego, które z reguły jest bardzo drogie? Alternatywą jest Open Source, czyli licencja wolnego oprogramowania. Oznacza to, że programy posiadają otwarty kod, dzięki czemu można je dowolnie modyfikować, w zależności od własnych wymagań. Przykładem może być system operacyjny Linux, który stanowi coraz bardziej poważną konkurencję dla wszędobylskiego Windows’a. Ponadto, wiele programów specjalistycznych również posiada swoje darmowe odpowiedniki, jak chociażby bardzo funkcjonalny pakiet Open Office.

O autorze: Bartosz Hołek, absolwent wydziału ekonomii UW, prowadzi bloga www.konsultantbiznesu.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • W czym może pomóc HeadHunter?

  Szukając idealnego pracownika do naszej firmy, bierzemy pod uwagę liczne aspekty...

 • Biuro musi być dobrze wyposażone

  Artykuły biurowe na pewno nie są tematem, który byłby dla nas chociażby w najmniejszym...

 • Drukarnia internetowa: dlaczego warto z niej skorzystać?

  Internet na dobre wkroczył do naszego życia. Towarzyszy nam dzisiaj na każdym...

 • Czy warto kupić podstawkę pod laptopa?

  Z laptopów na co dzień korzysta coraz więcej osób. Są mobilne, można korzystać...

 • Jak zarobić więcej na lokacie?

  Zaledwie 14% Polaków przeznacza swoje środki na inwestowanie w ryzykowne instrumenty...

 • Soki czy kompoty w pracy?

  Przyjęło się, że do obiadów w bardzo wielu domach podawany jest kompot. Wiadomo,...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.