Zakupy online – do czego masz prawo?

Sierpień 18 2014 09:58PM

Z roku na rok rośnie liczba Polaków decydujących się na dokonywanie zakupów w sieci. Oznacza to, że zwiększa się nasze zaufanie do tej formy handlu – i dobrze. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze, jest to na dodatek bardzo wygodne. Zakupy online to niestety także niebezpieczeństwa. Na szczęście można ich uniknąć – wystarczy tylko znać swoje prawa (i obowiązki).

 

Ważny kawałek papieru

Pani Agnieszka zamówiła w sklepie internetowym laptopa. Transakcja przebiegła pomyślnie i niedługo po przelaniu pieniędzy na konto sprzedawcy sprzęt został dostarczony do jej mieszkania. Po kilku dniach użytkowania okazało się, że nie działa on prawidłowo. Klientka napisała do sprzedawcy maila, a ten poprosił o okazanie paragonu. Niestety Agnieszka wyrzuciła go razem ze zbędnymi papierami. Jest to poważny błąd – paragon jest podstawowym (i jedynym, który mamy obowiązek okazać) dowodem zakupu. W takim wypadku nie liczy się nawet karta gwarancyjna. Dlatego pamiętajmy, by tego rodzaju dokumenty zbierać i przechowywać w jednym miejscu.

 

Różne powody – jedno rozwiązanie

Przy okazji warto wspomnieć, że reklamować możemy nie tylko wadliwy towar, ale też taki, który jest niekompletny lub nie ma polskiej instrukcji obsługi. Nie dajmy się zwieść sprzedawcom, którzy twierdzą, że przedmiot zakupiony w promocji lub odebrany osobiście nie podlega zwrotowi. Co więcej, towar możemy zwrócić nawet bez podania przyczyny, jeśli zrobimy to w terminie do 10 dni kalendarzowych od zakupu. Musimy go wtedy jednak odesłać go na własny koszt.

 

Znikająca firma

Co robić, jeśli okaże się, że firma, w której zakupiliśmy towar, już nie istnieje? Nie oznacza to utraty pieniędzy – właściciel firmy nadal jest zobowiązany do wymiany towaru lub zwrócenia kosztów. Procedura ściągania należności może się w takiej sytuacji przedłużyć, jednak lepiej uzbroić się w cierpliwość i nie dawać za wygraną. Zwrotowi podlegają także różnego rodzaju zadatki oraz zaliczki!

 

Czekając w nieskończoność

Kiedy Pan Piotr zamawiał w sklepie internetowym nowy aparat fotograficzny, był przekonany, że (zgodnie z regulaminem sklepu) towar dostarczony zostanie w przeciągu tygodnia. Kiedy ustalony czas minął, zaczął się on niecierpliwić i dzwonić do sprzedawcy. Ten przekonywał jedynie, że towar został już wysłany i powinien jutro dotrzeć na miejsce. Odmawiał też podania numeru listu przewozowego. W międzyczasie pan Piotr wyjechał na weekend za miasto, gdzie chciał używać nowego nabytku… niestety aparat dotarł do niego dopiero tydzień po powrocie z wycieczki. Po otrzymaniu towaru wystąpił o odszkodowanie. I miał do tego prawo. Tak samo jak do otrzymania pełnej informacji o przesyłce. Pamiętajmy o tym, dzwoniąc do ociągającego się sprzedawcy!

 

Jak widać na powyższych przykładach prawa konsumenta w Polsce zapewniają nam bezpieczeństwo transakcji i chronią nas przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.