Spółka cywilna a spółka jawna – która lepsza i dla kogo?

Marzec 23 2016 12:59PM

Wybór między spółką cywilną a jawną to częsty dylemat osób, które wspólnie chcą otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą. Obie te formy są do siebie dość podobne, jednak zachodzą między nimi, z pozoru drobne, jednak istotne różnice; są to między innymi różne sposoby rejestracji spółki oraz różne  formy odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jakiego zatem dokonać wyboru? Zapytaliśmy specjalistę ds. finansów i rachunkowości z portalu http://sprawdzonyksiegowy.pl o zdanie na ten temat.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest umową między dwoma przedsiębiorcami i jej celem jest realizacja przedsięwzięć okazjonalnych. Jest to specyficzna forma działalności gospodarczej, gdyż nie przysługuje jej status przedsiębiorcy. Co to oznacza? Nie podlega ona ani wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego ani do CEIDG, a jedynie łączy wspólników chcących zrealizować jakiś cel. Spółki cywilne podlegają zatem prawu cywilnemu, a nie handlowemu.

Założenie spółki cywilnej nie niesie ze sobą obowiązku wkładu własnego, a jej prowadzenie jest podobne do prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej. Wspólnicy natomiast, za wszelkie zobowiązania i niepowodzenia, odpowiadają swoim całym majątkiem.

Spółka jawna

Spółka jawna z założenia jest przedsiębiorcą. Aby ją założyć, każdy ze wspólników musi zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowego, jednak do jej powstania nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej przez żadnego ze wspólników.

Obowiązek rejestracji spółki jawnej w KRS wiąże się z dodatkowymi kosztami – opłaty sądowej oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Łączny koszt obu tych procesów wynosi 600zł. Dodatkowo, spółka jawna ma obowiązek ujawnienia szeregu danych w rejestrze przedsiębiorców. Przede wszystkim chodzi o nazwę firmy, jej adres, informację o wspólnikach oraz dane reprezentacji spółki. Informacje te należy na bieżąco aktualizować, a każdorazowy wniosek o zmianę we wpisie KRS wynosi 500zł. Wykreślenie spółki z bazy również nie jest darmowe i wynosi 550zł.

Różnice i podobieństwa między spółką jawną a spółką cywilną

Pierwszą różnica, która od razu rzuca się w oczy, jest fakt większych kosztów założenia, prowadzenia i ewentualnego zamknięcia spółki cywilnej. Odmienne są też ich statusy – spółka jawna jest przedsiębiorcą, a spółka cywilna to tylko umowa dwóch istniejących już podmiotów przedsiębiorczych i nie jest ewidencjonowana.

Różna dla obu  spółek jest też potencjalna odpowiedzialność wspólników za zaciągnięte zobowiązania – w spółce cywilnej istnieje nieograniczona odpowiedzialność wspólników za wszelkie działania. Nie trzeba mieć wkładu własnego do jej założenia, ale w razie wpadki można stracić cały swój dorobek. Inaczej ma się sprawa spółek jawnych, które posiadają ułomną osobowość prawną – mienie wniesione do spółki oraz te nabyte stanowi majątek spółki, a nie wspólników.

Podsumowanie

Obie formy działalności gospodarczej mają swoje wady i zalety i należy dobrze zastanowić się, która z nich lepiej sprawdzi się w działalności, którą chcemy prowadzić. Prowadzenie spółki cywilnej nie wymaga dużych nakładów finansowych, jednak w razie niepowodzeń istnieje ryzyko obciążenia majątku wspólników, a nie spółki. Jest ona zatem świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie planują inwestycji o dużym rozmachu.

Spółka jawna jest natomiast droższa w utrzymaniu, jednak w razie niepowodzenia nie obciąży bezpośrednio kieszeni wspólników. Powinno się ją zakładać przy dużych inwestycjach, obarczonych dużymi budżetami i większym kapitałem.

Tekst powstał przy merytorycznej pomocy serwisu http://sprawdzonyksiegowy.pl

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.