Jak ubezpieczyć taksówkę?

Grudzień 6 2017 12:52PM

Po ukończeniu kursu i egzaminie z topografii miasta, początkującego taksówkarza czekają jeszcze spore wydatki. Musi on odpowiednio przygotować auto, a także pamiętać o składkach ubezpieczeniowych.

Pod względem liczby taksówek, Warszawa przebiła już Berlin, a zbliża się do o wiele większego Nowego Jorku. Podczas gdy po niemieckiej stolicy jeździ obecnie ok. 7 tys. taksówek, w znacznie mniejszej Warszawie jest ich 11,5 tys., podczas gdy w Nowym Jorku jest ich 13,5 tys. Dla porównania – po Krakowie jeździ ok. 4 tys. taksówek, po Łodzi – 3,5 tys., w Poznaniu i Wrocławiu jest ich niecałe 3 tys. (źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/ile-jest-taksowek-w-warszawie-krakowie-poznaniu-wroclawiu-lodzi/wdyz3bh). Rynek jest więc duży, ale niełatwy do podbicia – taksówka wymaga coraz większych inwestycji. Jedną z nich jest ubezpieczenie.

Przewóz osób a ubezpieczenie

Taksówkarz musi być przygotowany na to, że składka ubezpieczeniowa, jaką musi opłacić, będzie wyższa niż w przypadku auta prywatnego. Przewóz osób jest bowiem specyficzną działalnością, obarczoną większym ryzykiem. Z tego powodu niektóre firmy w ogóle nie chcą ubezpieczać taksówek – odmawiają np. sprzedania polisy AC. Zgodnie z prawem nie mogą nie mogą jednak odmówić sprzedaży obowiązkowego OC, niemniej podają zaporowe ceny składek.

Dlatego właśnie, wybierając polisę, najlepiej porównać oferty dedykowane taksówkom czy nawet flotom pojazdów. Na Zachodzie istnieją firmy specjalizujące się w nietypowych ubezpieczeniach, np. samochodów zabytkowych czy właśnie taksówek – chociażby brytyjska Insurance Factory ze swoją ofertą insurancefactory.co.uk/taxi-insurance . Na szczęście i w Polsce pojawiają się oferty opracowane z myślą o takim właśnie kliencie. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie taksówki często obwarowane jest dodatkowymi przepisami – np. dotyczącymi wieku i doświadczenia kierowcy czy koniecznością udokumentowania bezszkodowej jazdy.

Dobry zestaw polis

Oprócz obowiązkowego OC, warto zadbać, aby taksówkarz wykupił też AC albo assistance. W przypadku taksówce ryzyko wystąpienia szkód – zniszczenia wyposażenia auta, stłuczek, wybitych szyb itp. – jest znacznie większe niż w innym samochodzie. Ze względu na intensywną eksploatację samochodu, będzie on też wymagał częstszych napraw. Mogą wystąpić również takie problemy, jak spór prawny z pasażerem – wówczas przyda się właśnie assistance, które obejmuje często pomoc prawną i techniczną (np. w razie konieczności odholowania pojazdów uczestniczących w wypadku).

Wybór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń dla taksówki jest niezwykle istotny – taksówka jest w końcu bardziej narażona na zniszczenia niż auta prywatne, a i taksówkarz nierzadko potrzebuje w swojej pracy fachowej pomocy w przypadku problemów.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.