Ubezpieczanie kolekcji samochodów zabytkowych

Grudzień 6 2017 01:05PM

Aby nie ubezpieczać każdego samochodu z osobna, przedsiębiorstwa od dawna mogą wykupić polisy obejmujące całą flotę pojazdów. A co z kolekcjonerami samochodów zabytkowych? Czy skazani są na kupowanie pojedynczych polis?

W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 55 tys. samochodów zabytkowych. Co więcej, z roku na rok przybywa pasjonatów aut „z duszą”. Daleko nam jednak jeszcze do takich państw jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Szwajcaria. Sytuacja może się zmienić, gdyż stopniowo przybywa u nas udogodnień i inicjatyw mających ułatwić życie kolekcjonerom zabytkowych pojazdów.

W gąszczu formalności

Polskie prawo wciąż nie sprzyja kolekcjonerom zabytkowych aut. Po pierwsze, każdy samochód z kolekcji należy osobno zarejestrować – co w przypadku pojazdów zabytkowych wiąże się z całym szeregiem procedur oraz z opłatami uiszczanymi osobno dla każdego auta. Po drugie, należy ubezpieczyć wszystkie pojazdy mające w założeniu brać udział w ruchu drogowym. Jedna polisa przypisana jest tylko do jednego auta.

Aby zarejestrować samochód zabytkowy, należy przedłożyć potwierdzenie wpisania go do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ten zaś zdobywa się na podstawie opinii rzeczoznawcy oraz po wypełnieniu Karty Ewidencyjnej Zabytku Ruchomego. Jeśli samochód będzie używany przynajmniej od czasu do czasu, musimy też wykupić polisę OC – minimalnie na minimum 30 dni, a maksymalnie na rok. Fundacja Muzeum Motoryzacji od lat prowadzi kampanię społeczną „Jedna Blacha na Kolekcję”, promującą pomysł rejestrowania kilku aut zabytkowych na jeden komplet tablic. Wówczas cała kolekcja mogłaby podlegać jednej polisie ubezpieczeniowej.

Jak to wygląda za granicą?

Niektóre kraje europejskie wdrożyły przepisy, które ułatwiły kolekcjonerom samochodów zabytkowych ich rejestrację oraz ubezpieczenie. Na przykład w Niemczech można zarejestrować całą kolekcję aut na jeden komplet tablic, jednak nie może być to więcej niż 10 pojazdów jednocześnie. Tablice te można swobodnie przekładać między pojazdami tak, aby były przymocowane do aktualnie używanego auta. Podobne rozwiązania zastosowano w Austrii i Szwajcarii. Ponadto Szwajcarzy umożliwiają objęcie całej kolekcji jedną polisą, podobnie jak Brytyjczycy. Firmy takie, jak Lancaster Insurance, specjalizujące się w ubezpieczeniach samochodów klasycznych, proponują m.in. ofertę obejmującą całą kolekcję aut, w tym lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. Pozostaje mieć nadzieję, że podobne rozwiązania zagoszczą niedługo w Polsce i ułatwią życie kolekcjonerom aut „z duszą”.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • 5 najbezpieczniejszych miejsc do podróży i zwiedzania w świecie po koronawirusie

  Za oknem coraz goręcej, a to oznacza, że nadchodzą letnie, upalne dni. Krótsze...

 • Różne rodzaje tektur dla różnych produktów – sprawdź nasze sugestie

  Opakowania tekturowe mogą być wykonane z tektury różnej grubości. Im więcej...

 • Zabezpiecz swój smartfon – jak wybrać etui i szkło ochronne?

  Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, nie dziwi więc...

 • Zacznij zarabiać sprzedając na Amazonie

  Amazon jako największa na świecie platforma sprzedażowa online oferuje niezwykłe...

 • Obiekt konferencyjny nad morzem

  Wyjazd nad Bałtyk kojarzy nam się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem. Coraz...

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.