Bitcoin i ethereum – podobieństwa i różnice

Czerwiec 7 2018 03:54PM

W ubiegłym roku wiele działo się na rynku krytpowalut, a znaczną część uwagi inwestorów oraz osób zainteresowanych cyfrowymi walutami zajęły bitcoin (BTC) oraz ethereum (ETH). Czym różnią się te dwie największe kryptowaluty i czy znajdziemy wśród nich podobieństwa?

Bitcoin a ethereum – krótka charakterystyka

Bitcoin (www.xtb.com/pl/bitcoin-kb) to kryptowaluta, która powstała na początku 2009 roku, a weszła do powszechnego użytku w roku 2010. Została stworzona przez osobnika, który legitymuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin – mimo spadków – wciąż dominuje kryptowalutową przestrzeń, osiągając najwyższe wartości.

Za nazwą bitcoin stoi zarówno cyfrowa waluta, jak i cała sieć umożliwiająca realizowanie płatności internetowych. Bitcoin nie jest podatny na żadne wpływy, a jego struktura jest całkowicie zdecentralizowana. Za infrastrukturę BTC odpowiada Bitcoin Foundation, jednak wszelkie decyzje dotyczące rozwoju bitcoina są podejmowane demokratycznie. Od początku całkowita podaż bitcoina jest znana i ma wynosić 21 mln BTC. Mining BTC stopniowo zwalnia wraz z coraz trudniejszymi operacjami kryptograficznymi do wykonania.

Ethereum (www.xtb.com/pl/ethereum-kb) jest o wiele młodszą i bardziej zaawansowaną kryptowalutą. ETH powstało w 2015 roku. Jej pomysłodawcą jest Vitalik Buterin, a inwestorami fundusz założycielski składający się z grupy inwestorów. ETH powstało dzięki zbiórce crowdfundingowej. Rynkowa wartość ethereum wciąż jest mniejsza od bitcoina, jednak różnica ta powoli się zaciera. Co więcej, ethereum to nie tylko kryptowaluta.

Ethereum – różnice i podobieństwa względem bitcoina

Rozwój platformy ethereum jest sterowany centralnie przez jej twórcę, przez co inwestorzy znają strukturę oraz plan rozwojowy ETH. Zarówno ethereum, jak i bitcoin opierają się na technologii łańcucha bloków (blockchainie), niemniej jednak ethereum bogatsze jest o zaimplementowaną technologię umożliwiającą realizowanie inteligentnych kontraktów.

Struktura sieci ethereum jest zgoła odmienna od sieci bitcoina. Technologia łańcucha bloków sieci ethereum tworzy jeden superkomputer, który składa się z pojedynczych jednostek (Rigów) zarządzanych przez górników (wydobywców kryptowaluty).

W odróżnieniu od fundacji bitcoina Ethereum Foundation składa się z dziesiątek największych firm technologicznych, które wspierają badania i rozwój kryptowaluty. Ethereum to obecnie nie tylko kryptowaluta, ale również zaawansowana technologia, która pozwala tworzyć zdecentralizowane aplikacje nowej generacji, upowszechniać i rozwijać internet, czy stać się platformą crowdfundingową.

Przez wiele osób ethereum nazywane jest bitcoinem 2.0. Taka nomenklatura wiąże się z faktem, iż operacje w łańcuchu bloków sieci ethereum są szybsze, podaż ETH jest większa, a platforma ethereum pozwala tworzyć autorskie tokeny kryptowalut. Warto również zaznaczyć, że koszty transakcyjne ethereum są o wiele niższe względem kosztów generowanych przez sieć bitcoin.

Jak widać, ethereum jest nowocześniejszą i bardziej uniwersalną kryptowalutą, która daje o wiele więcej możliwości nie tylko inwestorom, ale również całej branży IT i FinTech.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Słabnie koniunktura na europejskich rynkach nieruchomości. Wyjątkiem jest Polska

  Aktywność zagranicznych inwestorów na polskim rynku nieruchomości wciąż rośnie....

 • Rynek biurowy wciąż rośnie. Napędza go rozwój centrów usług wspólnych

  Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów usług wspólnych,...

 • Na popularności zyskuje budownictwo modułowe

  Budownictwo modułowe nie jest już symbolem architektury tymczasowej. Tą metodą...

 • Jak wygląda kontener mieszkalny?

  Czy mieszkanie w kontenerze może być wygodne? Okazuje się, że współczesne kontenery...

 • Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Portugalii?

  Co roku odpoczywasz w słonecznej Portugalii? Zamiast rezerwować pokoje w hotelach,...

 • Prawie 90 proc. Polaków zdecydowałoby się na budowę energooszczędnego domu

  Polacy są świadomi korzyści płynących z zastosowania rozwiązań energooszczędnych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.