Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u niemowląt i dzieci. Spowodowana jest ona zakażeniem parwowirusa B19, EVB19 lub erytrowirusa. Ta wirusowa choroba może mieć różny charakter, powodując przede wszystkim wystąpienie wysypki i zaczerwienienie policzków. Często określana jest jako choroba piąta lub ludzka infekcja erytrowirusowa. Jakie są przyczyny zakażenia rumieniem? Z racji tego, że jest to wirus, przenosi się on drogą kropelkową przez układ oddechowy. Proces inkubacji wynosi 7 – 10 dni. Najczęściej problem ten pojawia się u małych dzieci i ich członków rodziny, w wieku szkolnym, ale i wśród dorosłych. U jednych może mieć bardzo ostry przebieg, u innych występuje niemal bezobjawowo. Rumień zakaźny objawy
Początkowo u osoby zakażonej pojawia się niska gorączka oraz silne bóle głowy. Następnym z objawów są czerwone policzki i uczucie ich pieczenia. Taki stan trwa zazwyczaj od 2 – 4 dni. Po tym okresie pojawia się różowa wysypka na kończynach, jak również i na tułowiu. Widoczny jest koronkowy lub sieciowy wzór. W przypadku jej wystąpienia, najbardziej widoczna jest ona w pierwszych dniach, ale całkowicie znika nawet do sześciu tygodni.
W większości przypadków nie. Jeśli jednak zakażenie przyjmuje postać nieco bardziej ostrą, głównymi powikłaniami po chorobie mogą być między innymi bolesne i obrzękłe stawy, niska liczba komórek krwi prowadząca do zaburzeń hemolitycznych i do anemii, a w przypadku kobiet w ciąży, w 9% przypadków do poronienia. Czy wirus jednak szkodi płodowi powodując wady wrodzone? Absolutnie nie. Może zdarzyć się tak, że rumień zakaźny doprowadzi do zapalenia mózgu, do zapalenia wątroby, do zawału jelita, chorób serca czy zapalenia mięśni.
Z racji tego, że pojawia się zaczerwienienie na policzkach, a po chwili wysypka na ciele, bardzo szybko chorobę taką można zdiagnozować, bez konkretnych badań. Jeśli jednak objawy nie są jednoznaczne lub jeśli wirus też powoduje powstawanie innego rodzaju wysypki, jak na przykład zespół grudkowo – ppurpurowy rękawic i skarpetek, wówczas można wykonać badanie krwi, które potwierdzi jego obecność w organizmie.
Tak naprawdę rumień zakaźny nie jest poważną chorobą, dlatego też nie ma określonej formy jego leczenia. Dobrze jest zastosować lodowatą flanelę, która łagodzi dyskomfort, jaki związany jest z pieczeniem policzków. Gdy objawy są już widoczne, chory nie zakazi nikogo, gdyż stadium zakaźne lub wiremia ma miejsce jeszcze przed wystąpieniem objawów. Jeśli u chorego pojawiają się powikłania, wówczas już może zostać zastosowane odpowiednie leczenie, w tym na przykład transfuzja czerwonych krwinek czy terapia immunoglobulinowa, które w infekcji parwowirusowej czy w przypadku kryzysu aplastycznego, mogą okazać się kluczowe. Jedno jest pewne – problem ten dotyka bardzo wielu dzieci, rzadziej dorosłych. Jak każda choroba wirusowa, tak również i ta musi mieć swój przebieg, aż samoczynnie mija. Najważniejsze w całym procesie przechodzenia przez chorobę jest to, by uniknąć wszelkich możliwych powikłań.
Dowiedz się więcej na stronie klinikamurano.com
Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:
Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...
Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...
Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...
Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...
Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....
Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...