Co musisz wiedzieć o wymianie dowodu rejestracyjnego?

Listopad 3 2020 01:53PM

Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, który kierowca powinien mieć w związku z posiadaniem własnego pojazdu. Istnieją jednak sytuacje, w których kierowca musi wyrobić nowy dowód rejestracyjny. Takich powodów możemy wymienić kilka. Dowód rejestracyjny powinien zostać wymieniony w momencie, gdy zmienimy swoje dane osobowe, pojazd będzie obiektem dużych zmian konstrukcyjnych bądź zabraknie miejsca na kolejną pieczątkę.

Kiedy powinniśmy wymienić dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny powinien być bezwzględnie wymieniony w momencie, gdy właściciel samochodu zmieni swoje dane osobowe. Przykładem takiej sytuacji może być właścicielka samochodu, która wyszła za mąż i w związku z nowym nazwiskiem będzie zmuszona do wymiany dowodu rejestracyjnego.

Czy to jedyny powód, dla którego właściciel jest zobowiązany do wymiany dowodu rejestracyjnego? Drugim popularnym powodem wymiany dowodu jest zmiana danych technicznych samochodu. Jeśli samochód będzie oddany w celu wykonania znacznych zmian konstrukcyjnych. Ze względu na inne parametry techniczne dowód powinien zostać wymieniony.

Kolejnym powodem wymiany dowodu rejestracyjnego jest jego kradzież, zniszczenie bądź zgubienie. W każdym z tych przypadków mamy obowiązek zgłoszenia tego faktu i wymiany dokumentu. Dla wszystkich osób, które często gubią dokumenty mamy jednak dobrą wiadomość. Od 1 października 2018 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz polisy OC.

Jeśli okaże się, że natrafimy na patrol policji, dane dotyczące tych dwóch dokumentów zostaną zweryfikowane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Taka zmiana nie odciąża jednak kierowcy od wymogu posiadania prawa jazdy. W przypadku braku i tego dokumentu, policja może nałożyć na kierującego mandat.

Czy brak miejsca w dowodzie jest powodem do jego wymiany?

Czy jeśli okaże się, że mamy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym, niezbędna będzie wymiana go? Wprawdzie fizyczne posiadanie dowodu rejestracyjnego nie jest niezbędne podczas kontroli drogowej, to jednak jest on wciąż niezbędny do innych czynności takich jak wykonywanie przeglądu technicznego.

Jeśli przegląd zostanie pozytywnie oceniony, do dowodu rejestracyjnego jest przybijana pieczątka, która umożliwia nam dalsze poruszanie się pojazdem. Gdy jednak auto miało już kilkanaście przeglądów, może zdarzyć się sytuacja, że po prostu zabraknie nam miejsca na kolejną pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, co sprawi, że kierowca będzie musiał dokonać szereg zbędnych formalności związanych z ponownych otrzymaniem stosownego dokumentu.

Warto jednak wspomnieć o tym, że odpowiednie służby pracują nad poprawkami do ustawy, która między innymi ma znieść obowiązek wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego w momencie, gdy wszystkie miejsca zostały już użyte. Obecnie jednak wciąż kierowcy mają obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku stosownego miejsca.

W jaki sposób wymienić dowód rejestracyjny?

W celu otrzymania nowego dowodu rejestracyjnego właściciel samochodu musi udać się do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy i złożyć odpowiedni wniosek.

Oprócz wniosku musimy przedłożyć również takie dokumenty jak dowód uiszczenia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie ubezpieczenia OC, karta pojazdu oraz zaświadczenie potwierdzające aktualnie wykonany przegląd techniczny samochodu.

Wszystkie te dokumenty zostanę przeanalizowane a w ciągu 30 dni, otrzymamy nowy dowód rejestracyjny. By móc dalej poruszać się legalnie po drogach, kierowca otrzymuje tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest wydawany na okres 30 dni.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.