Czy rzeczy osobiste i sprzęt campingowy można ubezpieczyć?

Czerwiec 14 2018 12:39PM

Podróż samochodem kempingowym może być niezapomnianą przygodą. Spędzając urlop w ten sposób, zabieramy ze sobą pokaźny ekwipunek. Nierzadko są one cenne. Czy możliwe jest ubezpieczenie rzeczy osobistych, które spakujemy do kampera? Jak zabezpieczyć się przed ich kradzieżą?

Polski rynek karawaningu, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jest stosunkowo niewielki. Z uwagi na wysokie ceny nowych samochodów kempingowych, polscy fani przygody z kamperem zdecydowanie preferują pojazdy używane. Jednocześnie przyczepy są przeciętnie dwukrotnie bardziej popularne niż samochody kempingowe (źródło: http://www.hellocamping.pl/images/felieton/Do_pobrania/HelloCamping_Otomoto_Raport.pdf). Ponad połowa kamperów w Polsce nie jest objęta AC – powodem tego są wysokie stawki ubezpieczeń Auto Casco dla pojazdów przystosowanych do karawaningu (źródło: https://polskicaravaning.pl/pl/artykul/1537/o-ubezpieczeniach-i-caravaningu-raz-jeszcze). Niestety w naszym kraju nie ma jeszcze kompleksowej oferty ubezpieczeniowej dedykowanej dla karawaningu. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii produkty tego typu istnieją, nazywają się motorhome insurance i cieszą się tam ogromną popularnością.

Podróżując kamperem, cały dobytek przechowujemy w naszym „domu na kołach”. Może się zdarzyć, że zostawimy nasz samochód i dobytek na parkingu bez opieki na kilka godzin. W związku z tym warto ubezpieczyć się na wypadek kradzieży. Poza rzeczami osobistymi, łupem złodzieja może paść także sprzęt kempingowy, np. namiot „dostawka” do kampera, butla gazowa, leżaki itd. W naszych realiach takie ubezpieczenie trzeba załatwić dodatkowymi polisami turystycznymi dedykowanymi specjalnie na wyprawy kamperem (źródło: https://www.pzm.pl/news/2017/caravaning/specjalne-pakiety-ubezpieczen-na-wyprawy-kamperem). Jednak nawet w ten sposób nie zabezpieczymy wszystkiego. Motorhome insurance brytyjskiej firmy Lancaster Insurance wydaje się świetnym rozwiązaniem. Polisa ta przewiduje ochronę rzeczy osobistych do kwoty ustalonej w umowie; ustalony jest także limit wartości pojedynczego przedmiotu. W podobny sposób ubezpieczyciel podchodzi do kwestii zabezpieczenia sprzętu kempingowego. Jest to idealna oferta dla właścicieli i fanów kamperów i przyczep kempingowych.

Polski rynek karawaningu jest najwyraźniej jeszcze za mały, aby uznać go za wartościową grupę docelową. Przykłady dobrych rozwiązań są dostępne na innych rynkach – być może wkrótce podobne oferty pojawią się u naszych ubezpieczycieli.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.