Czy stres musi nas paraliżować?

Listopad 23 2020 12:27PM

Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się pogodzić z takim egzystencjalnym dyskomfortem? Wszyscy właściwie przyzwyczailiśmy się już do istnienia w naszym życiu codziennym wielu stresorów w przestrzeni prywatnej jak też zawodowej. Oczywiście jak wiadomo, mała dawka stresu jest nam potrzebna codziennie do tego, aby realizować zadania związane ze zwykłym życiem i radzenie sobie z normalnymi problemami, z których przecież składa się nasze bytowanie.

Do pewnego stopnia więc stres może być mobilizujący. Jeżeli jednak będzie go w nadmiarze, to może doprowadzić nawet do załamania nerwowego. Wówczas wystarczy iskra, aby wybuchnąć podczas rozmowy z kimś znajomym albo nawet wtedy, gdy staramy się zrelaksować i gramy w hot spot. Okazuje się też, że możemy być ofiarami stresu, a nawet o tym nie będziemy wiedzieć. Powszechnie nazywanego cichym zabójcą, bo skrada się niespodziewanie i w trakcie naszego życia będzie się nawarstwiać, aby wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Stopniowanie stresu

Każdy z nas na pewno zauważył w życiu codziennym, że właśnie stres może być niezwykle mobilizujący. Gwarantuje nam przypływ adrenaliny w krytycznych sytuacjach. Spieszymy się na przykład do pracy i wiemy, że za chwilę możemy mieć problemy z przełożonym. Wtedy z całych sił będziemy mobilizować całe nasze działania tak, aby zdążyć w domu ze wszystkimi czynnościami lub dobiec na czas do autobusu. 

Jednocześnie też takie sytuacje będą generować w naszym organizmie bardzo dużo rozmaitych zmian i reakcji chemicznych. Przez chwilę, więc nasze ciało i umysł mogą funkcjonować na podwyższonych obrotach, ponieważ, gdy już zdążyliśmy do pracy, to możemy spokojnie odetchnąć i cały nasz organizm za chwilę się ustabilizuje. Niepokojącą sytuacją będzie jednak ta, gdybyśmy za chwilę znowu musieli maksymalnie zaangażować się w podobny sposób w innej sytuacji. Taki przedłużający się stan będzie destrukcyjny dla naszego zdrowia i nosi miano dystresu.

Dystres i eustres

Stres tak naprawdę jako zjawisko psychologii został poddany analizie dopiero kilkadziesiąt lat temu. Co udało się ustalić? Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że stres zdefiniowany jest przez naukowców jako bardzo dynamiczna relacja pomiędzy naszymi możliwościami a tym, jakie wymogi przed nami stawia konkretna sytuacja. Taka właśnie dynamiczna relacja może się charakteryzować brakiem równowagi. Wówczas podejmujemy wszelkie działania, które mają przywrócić stan normalny.

Niestety w naszym życiu mogą występować jakieś przyczyny, z powodu których nie będziemy w stanie przywrócić owej równowagi. Wówczas występuje zjawisko stresu przewlekłego, który nazwano dystresem. Jest to bardzo nieprzyjemny dla każdego człowieka stres, który będzie niezwykle szkodliwy i będzie powodować:

 • cierpienie
 • dezintegrację psychiczną

Na przeciwległym biegunie do niego znajduje się właśnie ten stres nazywany korzystnym – eustres. On jest w naszym życiu czynnikiem motywującym, ale prowadzi też do rozwoju psychicznego. Tak więc prawidłowy poziom stresu, a więc i optymalny to innymi słowy, maksymalny poziom eustresu. Wniosek jest, więc taki, że eustres będzie nas pobudzać, a dystres wyczerpywać.

Bariera dla dystresu

Tak więc automatycznie będzie się pojawiać pytanie – w jaki sposób możemy się skutecznie bronić przed tym negatywnym stresem? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Każdy z nas jest trochę inny i ma inny charakter. Najprościej oczywiście zwrócić się do specjalisty, ale sami też możemy pamiętać o pewnych podstawowych działaniach.

Jak wykazuje psychologia, gdy znajdujemy się w jakichś trudnych sytuacjach, to nawet wtedy będą im towarzyszyć pozytywne przeżycia emocjonalne. Na nich właśnie trzeba się skupiać i w nich odnajdywać sens. Zatem warto o siebie zadbać. Stawiamy, więc na właściwą dietę, a także sport na świeżym powietrzu. Przydadzą się też techniki relaksacyjne.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.