Czym jest plik JPK v7?

Wrzesień 4 2019 10:11AM

Przedsiębiorcy prowadzący księgowość elektroniczną od 1 stycznia 2020 r. będą mieli obowiązek korzystać z nowego, przesyłanego elektronicznie co miesiąc, pliku JPK_VAT. Zobacz, na czym polega nowy JPK v7 i kogo będzie obowiązywał.

Jednolity Plik Kontrolny

Celem wprowadzenia przez Ministerstwo Finansów w 2016 roku tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) była chęć skrócenia kontroli skarbowej oraz poprawa jej wyników. W założeniu miało to być jedno z narzędzi do walki z grupami wyłudzającymi podatek VAT. JPK to po prostu dokument elektroniczny zawierający dane o operacjach gospodarczych za dany okres. Jest on generowany przez program księgowy w ustandaryzowanym układzie i formacie (schemat XML). JPK obejmuje dane m.in. z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ksiąg rachunkowych (JPK_KR) oraz faktur VAT (JPK_FA).

Nowy JPK v7

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy będą musieli korzystać z nowego pliku. Nowy JPK v7 w pierwszej kolejności będzie dotyczył wyłącznie dużych podatników (ponad 250 osób zatrudnienia i obroty przekraczające 50 mln euro lub ponad 250 osób zatrudnienia, gdzie suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro). Od 1 lipca 2020 roku obowiązek obejmie pozostałe podmioty, które na zasadzie dobrowolności będą mogły już od 1 stycznia składać nowy JPK. Nowy JPK v7 połączy w jeden plik VAT-7 (JPK_V7M) lub VAT-7K (JPK_V7K), plik JPK_VAT obowiązujący do 2020 r., będący potwierdzeniem danych z ewidencji VAT podatnika, VAT-27 – informację podsumowującą / korektę informacji podsumowującej (o obrocie krajowym), VAT-ZZ (wniosek o zwrot podatku przy transakcjach nierealizowanych na terytorium kraju, o zwrot w sytuacji braku sprzedaży opodatkowanej w danym okresie rozliczeniowym), VAT-ZD (zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego), VAT-ZT (wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku VAT) oraz inne wnioski dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K obecnie jako osobne dokumenty. Za błędy w pliku JPK_VAT przewidziane są sankcje karne.

Przygotowanie i wysyłka JPK

Wprowadzenie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego nie ograniczy prawa do korzystania z kwartalnych rozliczeń. Podatnicy korzystający z tej formy będą co miesiąc przekazywać część ewidencyjną w nowej formie oraz będą raz na kwartał przekazywać ewidencję VAT wraz z deklaracją VAT w formie nowego JPK 2020. Wbrew pozorom przygotowanie i wysyłka pliku JPK nie jest zbyt skomplikowana. Cała operacja składa się z kilku czynności.

1.Import pliku JPK_VAT z programu księgowego.

2.Wygenerowanie JPK za pomocą JPKomatu.

3.Weryfikacja poprawności pliku.

4.Wysyłka pliku przy pomocy profilu zaufanego (nie trzeba posiadać e-podpisu). Potwierdzeniem udanej wysyłki jest UPO.

Podatnicy przygotowujący plik JPK mogą skorzystać z gotowych druków i formularzy dostępnych w sieci. Dzięki temu mogą skrócić do minimum czas przygotowania pliku, a co za tym idzie zmniejszyć koszty całej operacji.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli do biura?

  Biuro jest wizytówką każdej firmy, dlatego powinno być gustownie urządzone....

 • Artykuły biurowe – niezbędne wyposażenie każdej firmy.

  Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie biura bez szeregu akcesoriów, które...

 • Sposoby na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa

  Prowadzenie firmy wcale nie jest proste. Na rynku niemal w każdej branży panuje...

 • Optymalne kosztowo materiały biurowe

  Każde biuro to przestrzeń powołana do realizacji jakiegoś konkretnego celu, a...

 • Praca pochłania twój cały czas wolny? Daj sobie pomóc!

  Sprzątanie mieszkania nie musi być nudne. Owszem, świadomość tego, że czekają...

 • Organizer na biurko – dlaczego warto go mieć?

  Praca biurowa jest pracą dość specyficzną - z jednej strony wygodną, jednak...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.