Dlaczego niektórzy się uzależniają?

Listopad 19 2020 12:40PM

Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to bardzo duży problem, który rozpatrywany jest przez naukowców w kontekście indywidualnym, rodzinnym i właśnie społecznym. Da się też zauważyć, że pewne osoby są bardziej narażone na takie dysfunkcje, a inne mniej. Niektórzy częściej są w stanie stać się ofiarą jakiegoś nałogu i uzależnić się na przykład od substancji psychoaktywnych albo określonych zachowań. To mogą być przecież nałogowo robione zakupy albo korzystanie z gier takich jak gry hazardowe 777 i tracenie ogromnych ilości pieniędzy na taką właśnie rozrywkę.

Najważniejsze będzie oczywiście wcześniejsze rozpoznawanie takiej groźnej sytuacji, która może skończyć się prawdziwą chorobą i wywołać pełnoobjawowe uzależnienie. Czasami też problem na tyle może być poważny, że ostatecznie taka osoba może być umieszczona w zakładzie zamkniętym. Coraz częściej też uzależnienia będą zauważane u osób młodych, a także dzieci. W tym ostatnim przypadku szczególnie duże zagrożenie istnieje ze strony nowoczesnych technologii. Chodzi oczywiście o gry wideo dostępne na komputerach osobistych, konsolach do gier, ale także smartfonach.

Różne rodzaje uzależnień

Jak wskazuje nauka, uzależnienia będą podzielone na podstawie rozmaitych kryteriów. W dzisiejszych czasach najwięcej można słyszeć o uzależnieniach behawioralnych. Chodzi konkretnie o rytuały oraz zachowania takie jak:

 • seksoholizm
 • hazard
 • zakupoholizm.

Niekontrolowane objadanie się

Zanim wystąpiły tendencje w tej przestrzeni, najczęściej zwracano uwagę na uzależnienia od substancji psychoaktywnych takich jak narkotyki, alkohol i lekarstwa. Podstawa takich procesów jest jednak, jak się okazuje, taka sama. Chodzi o to, że jeżeli czegoś potrzebujemy, ale nie wiemy, jak możemy to świadomie osiągnąć, to w takich okolicznościach zaczynamy działać w sposób niepoprzedzony refleksją i w efekcie destrukcyjnie.

Tak naprawdę przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeżeli jednak ktoś uważa palenie za jedynemu znany sposób, aby poczuć w końcu bezpieczeństwo, to przecież nie będziemy myśleć o konsekwencjach zdrowotnych i będzie nadal palić.

Dwojakie spojrzenie na uzależnianie

Przede wszystkim przeanalizowanie problemu uzależnienia to rozpatrywanie tego zjawiska z dwóch perspektyw:

 • przyczynowej
 • celowej.

Pierwsza perspektywa dotyczy kwestii, dlaczego ktoś popadł w uzależnienie. Druga oczywiście będzie się odnosić do tego, dlaczego taka aktywność przez daną osobę jest realizowana. Jeżeli odnosimy się do uzależnienia jako choroby, to od razu ogarnia nas specyficzny sposób myślenia. Jak wiadomo, można się przecież zarazić pewnym systemem wartości i moralnością, a także stylem życia. Taka sytuacja występuje, gdy na przykład ktoś podatny na wpływy, będzie oglądać często serial o osobach, które nabywają całe mnóstwo rzeczy i to daje im właśnie szczęście.

Wówczas wytworzone jest przekonanie, że dzięki temu rzeczywiście można się stać szczęśliwym. Dlaczego więc nie przyjąć takiego modelu postępowania? Poza tym często pod uwagę bierze się brak równowagi biochemicznej mózgu albo inne jeszcze deficyty, które będą warunkowały konkretny typ uzależniania. 

Często też pytamy, dlaczego ktoś się uzależnił i uważamy, że znalezienie przyczyny i jej usunięcie zakończy problem. Niestety w takim spojrzeniu widać ograniczenie. Wtedy nie uwzględniamy doświadczenia, które jest przeżywane dzięki zachowaniu albo substancji. A chodzi przecież o zasadnicze pytanie „po co?”, A więc czemu ma służyć uzależnienie. Możliwe, że uzależniony chce osiągnąć jakiś stan umysłu lub liczy na jakieś wyjątkowe przeżycie, albo chce jakiegoś uniknąć. Podczas leczenia właśnie czasami okazuje się, że uświadomienie sobie, po co zażywamy substancję, zmienia perspektywę i umożliwia skończenie z nałogiem.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.