Gogle – konieczność czy zbędny gadżet?

Styczeń 11 2019 10:18AM

Wyposażeni w idealne narty, wygodne buty, niezawodne wiązania, techniczną kurtkę i spodnie czujemy się gotowi do kolejnego narciarskiego sezonu. Jeszcze tylko wsunąć kask na głowę, a ręce w ciepłych rękawicach wesprzeć na rękojeści kijów – i można ruszać! No nie – potrzebujesz jeszcze gogli. Bez nich zjazd z najpiękniejszego nawet stoku może okazać się prawdziwą męką.

Właściwie dobrane okażą się kluczowym, brakującym elementem. Brakującym do tego, by podczas zimowych szaleństw czuć się bezpiecznie i komfortowo, by cały czas mieć przyjemne poczucie, że bez względu na wszystko panujemy nad sytuacją. Sporty zimowe uprawiamy w niezwykle dynamicznie zmieniających się i surowych warunkach pogodowych – na zmianę mróz, śnieg, wiatr, zadymka i mgła z ostrym słońcem, które na dodatek odbija się w 85 procentach od śnieżnych połaci. To wszystko staje się nie lada wyzwaniem dla tego małego, wrażliwego organu, jakim są oczy. Ich jedyną ochroną w takiej sytuacji są powieki i wąski paseczek rzęs. Trochę za mało, nie sądzisz?

Gogle narciarskie to więc konieczność, ale jak się okazuje – także ogromny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Po naszej stronie leży dobór odpowiedniego rozmiaru – w sklepach znajdziemy bogatą ofertę gogli przeznaczonych dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Warto przymierzyć kilka par, różnych producentów, i wybrać te, które leżą najlepiej, przylegają do naszej twarzy szczelnie, nie powodując jednak żadnych ucisków. Nowoczesne gogle mają ramę wyściełaną miękką, amortyzującą pianką, gwarantującą szczelność i pochłaniającą wilgoć. Osoby noszące okulary korekcyjne znajdą dla siebie modele z większą ramką lub inne, z możliwością zamontowania szkieł. Nie tylko rozmiar jest ważny – także kompatybilność z posiadanym przez nas kaskiem. Sprawdźmy, czy pasek gogli nie zsuwa się z obłej powierzchni kasku, czy zaopatrzony jest w silikonowe wstawki, poprawiające jego przyczepność.

Zastanów się też, w jakich warunkach zwykle uprawiasz narciarstwo – być może interesuje cię tylko jazda na lodowcu, gdzie zwykle problemem jest ostre słońce? A może przeważnie zjeżdżasz po sztucznie oświetlonym stoku? Lub w takich warunkach, gdzie co chwila jest inna pogoda, i inne światło? Od tego, w jakich warunkach uprawiasz narciarstwo zależy, jakich soczewek potrzebujesz. Różnią się one stopniem przepuszczalności światła słonecznego. Do jazdy w pełnym słońcu potrzebujemy soczewek czarnych, brązowych lub niebieskich o stopniu przepuszczalności 3-10%, do jazdy w pochmurny dzień, po ciemku lub na doświetlanym stoku – soczewek jasnych, żółtych, pomarańczowych czy różowych. Stopień przepuszczalności 25-50% to gwarancja szkieł uniwersalnych, które sprawdzą się w większości warunków oświetleniowych na stokach. Możesz też zdecydować się na model z wymiennymi soczewkami, które – według zapewnień producentów – można łatwo i bezproblemowo wymienić na stoku. Innym wygodnym rozwiązaniem mogą być gogle z soczewkami fotochromatycznymi, zmieniającymi swoją jasność odpowiednio do panujących warunków.,

Każde gogle wyposażone są w soczewki chroniące oko przed szkodliwym promieniowaniem UV. Producenci dbają także o to, by kąt widzenia narciarza był jak największy – stąd popularne soczewki sferyczne, dające widoczność do 160 stopni. Nowoczesne szkła wykonuje się z materiału odpornego na uszkodzenia, np. polikarbonu. Wszystkie soczewki wyposażone są w cały szereg przydatnych na stoku filtrów czy powłok, np. w antyrefleks likwidujący męczące odbłyski czy polaryzację poprawiającą kontrast i zmniejszającą ilość wpadającego do oka światła. Osobną kwestią są wszelkie technologiczne rozwiązania chroniące szkła przed zaparowywaniem. Warto pamiętać, że powłoki anty-fog zwykle znajdują się od wewnętrznej strony gogli – trzeba starać się ich nie dotykać, by ich nie uszkodzić.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.