Jak uratować zalany telefon?

Listopad 13 2019 09:24AM

Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego pecha, a innym nieprzyjemne chwile zdarzają się okazjonalnie lub też wcale. Niewątpliwie, bolesne będzie to, gdy stracimy lub uszkodzimy smartfon. W większości przypadków zalanie urządzenia kończy się kłopotami, choć wiele zależy od tego, jak bardzo na działanie wilgoci lub wody narazimy telefon. Co zrobić, gdy zdarzy się mniejszy lub większy wypadek z telefonem i wodą w rolach głównych.

 1. Zalałeś telefon?
 2. Czym może skończyć się zalanie wodą?
 3. Objawy zalania telefonu
 4. Czego nie robić?
 5. Jak działać?

Zalałeś telefon?

Kąpiel, przemoczenie w czasie deszczu czy też wylanie wody na urządzenie mogą skończyć się sporymi problemami. Ale nie muszą. Wiele zależeć będzie od tego, jak będziemy postępować i przede wszystkim od tego, czego będziemy unikać.  Przede wszystkim niezwykle istotne będzie, czy telefon został zalany wodą czy też słodkimi sokami lub innymi płynami. Teoretycznie ta pierwsza opcja może być najmniej szkodliwa, a z drugiej strony częściej zdarzają się wypadki z kawą, colą, winem czy też różnego rodzaju napojami. Ze względu na obecność cukru i dość lepką konsystencję usunięcie takich płynów może być trudniejsze do wysuszenia i usunięcia. Szczególnie kłopotliwe może być na przykład działanie kwasów organicznych, jakie naturalnie znajdują się w soku pomarańczowym.

Czym może skończyć się zalanie wodą?

Woda może zaszkodzić smartfonowi od razu lub też w dłuższym czasie i warto pamiętać, że to nie sam płyn będzie powodem naszych problemów. Powoduje on zwarcie prądu i to ono odpowiada za uszkodzenia delikatnej elektroniki na przykład w obrębie płyty głównej.

Poza tym istotnym zagrożeniem staje się korozja i zjawisko elektrolizty. Występują one po pewnym czasie i mogą być na przykład przyspieszone, gdy przez obwody przepływa napięcie. W efekcie, nawet jeśli po zalaniu telefon będzie działać bez zarzutu, nie możemy być pewni, że wewnątrz nie zachodzą groźne dla elektroniki procesy. Szczególnie wrażliwe będą połączenia miedziane lub gniazdo baterii. Uszkodzona może zostać również pamięć telefonu wraz z kartami SIM i microSD. Warto jednak wstrzymać się z odzyskiwaniem danych poprzez włączenie telefonu i próbę ich skopiowania. To prosty sposób, by wywołać zwarcie.

Objawy zalania telefonu

Najczęściej po zalaniu płynami smartfona można spodziewać się zawieszania się systemu lub aplikacji. Urządzenie może się długo uruchamiać oraz wolniej działać. Także ekran dotykowy i przyciski funkcyjne mogą nieprecyzyjnie działać. Smartfon może również sam się wyłączać i resetować, przegrzewać się, a bateria zdecydowanie szybciej wyczerpywać.

Czego nie robić?

Gdy zastanawiamy się, jak uratować zalany smartfon, należy przede wszystkim skupić się na tym, czego absolutnie powinniśmy unikać. Po pierwsze, zachowajmy spokój, nie działamy szybko i pochopnie, choć to trudne w sytuacji, gdy mamy wizję utraty danych i stratę czasem bardzo dużych pieniędzy. Nasze działania będą oczywiście zależne od tego, co dokładnie się stało i jak mocno telefon został uszkodzony. Jeśli szyba jest rozbita, nie wolno nic robić, ponieważ istnieje ryzyko wybuchu baterii. Poza tym, nawet gdy wytrzemy smartfon z wody, nie wolno go włączać, a tym samym sprawdzać, czy działa. Aktywne urządzenie powinniśmy jak najszybciej wyłączyć. Smartfonem nie wolno potrząsać, by go osuszyć, nie należy dmuchać w szczeliny, ponieważ wówczas sprawiamy, że drobne cząsteczki wody mogą dostać się głębiej do wrażliwych podzespołów. Nigdy nie wolno używać suszarek ani innych urządzeń dmuchających. Nie warto również tracić czasu na osuszanie, gdy smartfon został zalany sokiem pomarańczowym. Kwasy organiczne czynią spustoszenie w układach elektronicznych. I absolutnie nie wolno podłączać telefonu do ładowarki.

Jak działać?

Internet jest pełen porad, jak uratować zalany smartfon. Niektóre z nich mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc i niewątpliwie warto sceptycznie podchodzić do wszystkich złotych środków. Jak wspomnieliśmy, wiele będzie zależeć od tego, czym zalaliśmy urządzenie i czy zostało ono fizycznie przy tym uszkodzone. Niektórzy doradzają na przykład suszenie smartfona w ryżu. Z jednej strony właściwości higroskopijne ziaren mogą pomóc, ale nie „wyciągną” wilgoci z wnętrza urządzenia. Tym bardziej, gdy będą to lepkie płyny. Częściowo pomóc może położenie na kaloryferze lub wystawienie na słońce. Oczywiście nie ma gwarancji, że ta procedura przyniesie efekt, nawet jeśli rozłożymy telefon na części. To może się sprawdzić jedynie, gdy zalejemy smartfon czystą wodą. A i tak najlepiej tę czynność od razu potraktować jako wprowadzenie do oddania urządzenia do serwisu. Niektórzy decydują się na czyszczenie alkoholem. Ułatwia on odparowanie wody, a także usunięcie lepkich płynów. Nie jest jednak gwarancją uratowania urządzenia.  Na rynku znaleźć można również zestawy ratunkowe, które pomagają usunąć wilgoć z wnętrza telefonu i uniknąć korozji. Tym samym zwiększają szanse na jego uratowanie. Jeśli nie masz szczęścia i takie wypadki zdarzają ci się częściej, to może warto się zastanowić nad wodoszczelnym smartfonem?

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Laptopy używane – 3 powody, dlaczego warto je wybrać

  Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle określony budżet na start i starają...

 • Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

  W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą...

 • Co można przechowywać w chmurze?

  Różnorodność plików i danych, jakie można przechowywać w chmurze jest niesłychanie...

 • Czym są karty charakterystyki?

  W łańcuchu dostaw między producentem lub dostawcą a konsumentem niezwykle ważnym...

 • Jak uratować zalany telefon?

  Wypadki chodzą po ludziach. Po urządzeniach też. Niektórzy mają wyjątkowego...

 • Najlepsze komedie na Netflix

  Czeka Cię leniwy wieczór? Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Oglądanie filmów...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.