Język kastylijski i cała reszta

Czerwiec 27 2019 09:09AM

Nie ma takiego języka, jak język hiszpański. Nie jest to ani żart, ani żadna prowokacja, tylko po prostu fakty. Historia naszego kraju jest drastycznie różna od historii Hiszpanii, więc ten fakt może być dla nas wielkim zaskoczeniem, ale jeśli dowiemy się trochę o historii i teraźniejszości tego kraju, tłumaczenia z hiszpańskiego na polski będą miały dla nas mniej tajemnic.

Rozpowszechnienie na świecie

Obecnie szacuje się, że językiem hiszpańskim mówi około 700 milionów ludzi, z czego zdecydowana większość mówi nim jako językiem ojczystym lub jednym z języków ojczystych, jeśli w czyjejś rodzinie korzysta się więcej niż z jednego języka. Zasięg hiszpańskiego jest gigantyczny i nie ogranicza się bynajmniej do Hiszpanii. Jest to podstawowy język całej Ameryki Łacińskiej z wyjątkiem Brazylii, a demografowie zapowiadają, że i w USA za niedługo więcej osób będzie mówiło po hiszpańsku niż po angielsku. Do tego dochodzą jeszcze większe i mniejsze kolonie hiszpańskie na całym globie. Warto zaznaczyć też, że Hiszpania nie jest bynajmniej największym hiszpańskojęzycznym krajem świata. Ten laur przypada Meksykowi.

Potrzebujesz skorzystać z tłumaczeń na język hiszpański ? Dowiedz się więcej od czego zależy cena takich tłumaczeń na http://tlumaczeniahiszpanski.pl/a/mufm,tlumaczenie-przysiegle-hiszpanski-cennik >>

Język hiszpański – jest, czy go nie ma?

Tekst zaczyna się od stwierdzenia, że nie ma czegoś takiego jak język hiszpański, a mimo to posługujemy się taką nazwą. Związane jest to z tym, że miano języka hiszpańskiego jest skrótem myślowym przeznaczonym do opisu specyficznego, uproszczonego dialektu kastylijskiego, którym co ciekawe, wcale nie mówi się obecnie w Kastylii, czyli w centralnej Hiszpanii z Toledo i Madrytem na czele. Jest to język, który został wybrany poniekąd sztucznie i uznany za język urzędowy, który powinien być zrozumiały dla Basków z Bilbao, Aragończyków czy też Katalończyków z Barcelony, czy Andaluzyjczyków z Sewilli. Język ten, zanim jeszcze stał się „hiszpańskim”, niesiony był do kolonii Królestwa Hiszpanii, powstałego z połączenia Aragonii i Kastylii. Można zatem powiedzieć, że w Hiszpanii językiem urzędowym jest kastylijski, który dla uproszczenia nazywany jest językiem hiszpańskim.

Taka sytuacja nie powinna dziwić. Hiszpania przez bardzo długi czas była krajem mocno podzielonym, czego efektami do dzisiaj są zwłaszcza ruchy separatystyczne baskijskie i katalońskie. Rywalizacja podmiotów, które można by dzisiaj nazwać krajami hiszpańskimi, była bardzo ostra, nienawiść silna, a bariery kulturowe wysokie i szczelne. Język rozwijał się w nich mocno autonomicznie.

Hiszpański z naszej perspektywy

Współczesny język hiszpański jest wyzwaniem dla tłumaczy, bo chociaż istnieje jest wersja charakterystyczna dla dokumentów oficjalnych, na przykład dla przepisów prawa stanowionego czy przemówień króla, to już praktyka różnych części kraju potrafi mocno odbiegać od uśrednionej opcji kastylijskiej. Z tego powodu czasami można spotkać się z tłumaczami specjalizującymi się w dokumentach z północnych rubieży Hiszpanii lub z okolic Gibraltaru, nie wspominając nawet o wersjach języka hiszpańskiego wykorzystywanych w Nowym Świecie, pełnym naleciałości i poddanych naturalnemu dryfowi.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli do biura?

  Biuro jest wizytówką każdej firmy, dlatego powinno być gustownie urządzone....

 • Artykuły biurowe – niezbędne wyposażenie każdej firmy.

  Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie biura bez szeregu akcesoriów, które...

 • Sposoby na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa

  Prowadzenie firmy wcale nie jest proste. Na rynku niemal w każdej branży panuje...

 • Optymalne kosztowo materiały biurowe

  Każde biuro to przestrzeń powołana do realizacji jakiegoś konkretnego celu, a...

 • Praca pochłania twój cały czas wolny? Daj sobie pomóc!

  Sprzątanie mieszkania nie musi być nudne. Owszem, świadomość tego, że czekają...

 • Organizer na biurko – dlaczego warto go mieć?

  Praca biurowa jest pracą dość specyficzną - z jednej strony wygodną, jednak...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.