Język kastylijski i cała reszta

Czerwiec 27 2019 09:09AM

Nie ma takiego języka, jak język hiszpański. Nie jest to ani żart, ani żadna prowokacja, tylko po prostu fakty. Historia naszego kraju jest drastycznie różna od historii Hiszpanii, więc ten fakt może być dla nas wielkim zaskoczeniem, ale jeśli dowiemy się trochę o historii i teraźniejszości tego kraju, tłumaczenia z hiszpańskiego na polski będą miały dla nas mniej tajemnic.

Rozpowszechnienie na świecie

Obecnie szacuje się, że językiem hiszpańskim mówi około 700 milionów ludzi, z czego zdecydowana większość mówi nim jako językiem ojczystym lub jednym z języków ojczystych, jeśli w czyjejś rodzinie korzysta się więcej niż z jednego języka. Zasięg hiszpańskiego jest gigantyczny i nie ogranicza się bynajmniej do Hiszpanii. Jest to podstawowy język całej Ameryki Łacińskiej z wyjątkiem Brazylii, a demografowie zapowiadają, że i w USA za niedługo więcej osób będzie mówiło po hiszpańsku niż po angielsku. Do tego dochodzą jeszcze większe i mniejsze kolonie hiszpańskie na całym globie. Warto zaznaczyć też, że Hiszpania nie jest bynajmniej największym hiszpańskojęzycznym krajem świata. Ten laur przypada Meksykowi.

Potrzebujesz skorzystać z tłumaczeń na język hiszpański ? Dowiedz się więcej od czego zależy cena takich tłumaczeń na http://tlumaczeniahiszpanski.pl/a/mufm,tlumaczenie-przysiegle-hiszpanski-cennik >>

Język hiszpański – jest, czy go nie ma?

Tekst zaczyna się od stwierdzenia, że nie ma czegoś takiego jak język hiszpański, a mimo to posługujemy się taką nazwą. Związane jest to z tym, że miano języka hiszpańskiego jest skrótem myślowym przeznaczonym do opisu specyficznego, uproszczonego dialektu kastylijskiego, którym co ciekawe, wcale nie mówi się obecnie w Kastylii, czyli w centralnej Hiszpanii z Toledo i Madrytem na czele. Jest to język, który został wybrany poniekąd sztucznie i uznany za język urzędowy, który powinien być zrozumiały dla Basków z Bilbao, Aragończyków czy też Katalończyków z Barcelony, czy Andaluzyjczyków z Sewilli. Język ten, zanim jeszcze stał się „hiszpańskim”, niesiony był do kolonii Królestwa Hiszpanii, powstałego z połączenia Aragonii i Kastylii. Można zatem powiedzieć, że w Hiszpanii językiem urzędowym jest kastylijski, który dla uproszczenia nazywany jest językiem hiszpańskim.

Taka sytuacja nie powinna dziwić. Hiszpania przez bardzo długi czas była krajem mocno podzielonym, czego efektami do dzisiaj są zwłaszcza ruchy separatystyczne baskijskie i katalońskie. Rywalizacja podmiotów, które można by dzisiaj nazwać krajami hiszpańskimi, była bardzo ostra, nienawiść silna, a bariery kulturowe wysokie i szczelne. Język rozwijał się w nich mocno autonomicznie.

Hiszpański z naszej perspektywy

Współczesny język hiszpański jest wyzwaniem dla tłumaczy, bo chociaż istnieje jest wersja charakterystyczna dla dokumentów oficjalnych, na przykład dla przepisów prawa stanowionego czy przemówień króla, to już praktyka różnych części kraju potrafi mocno odbiegać od uśrednionej opcji kastylijskiej. Z tego powodu czasami można spotkać się z tłumaczami specjalizującymi się w dokumentach z północnych rubieży Hiszpanii lub z okolic Gibraltaru, nie wspominając nawet o wersjach języka hiszpańskiego wykorzystywanych w Nowym Świecie, pełnym naleciałości i poddanych naturalnemu dryfowi.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.