Maszyny do obróbki metalu – centra obróbcze 5 osi

Lipiec 19 2018 01:57PM

Maszyny stosowane w przemyśle metalurgicznym, stosowane do wszelkiego rodzaju obróbki materiału, to dziś jedna z podstaw tak rozległego i szybkiego rozwoju wielu różnych gałęzi przemysłu. To, do czego niegdyś stosowano wyłącznie pracę manualną, dziś zastępowane jest przez w pełni programowalne, intuicyjne urządzenia zdolne wyprodukować znacznie większe ilości identycznych elementów metalowych w stosunkowo krótkim czasie. Jednymi z najbardziej pożądanych obecnie maszyn są 5-cio osiowe centra obróbcze. Jak działają, jakie są ich zalety i które z nich są przez przemysł najbardziej doceniane?

Jak pracuje centrum obróbcze mające 5 osi?

Jak wskazuje sama nazwa procesu, obróbka 5-cio osiowa to specyficzny sposób działania maszyny obróbczej, pozwalający na poruszanie się narzędzi tnących w 5 różnych kierunkach – osiach liniowych X, Y, Z oraz obrotowych A i B. Dzięki tak szerokiemu zakresowi ruchów, możliwe jest wytworzenie właściwie każdego kształtu i zakrzywienia – w jednym zamocowaniu, maszyna może obrabiać aż 5 różnych boków elementu pracując tym samym szybciej, efektywniej i jeszcze precyzyjniej.

W rezultacie, inżynierowie i producenci części metalowych mogą czuć się jeszcze mniej ograniczeni poprzez możliwości technologiczne i tworzyć jeszcze bardziej skomplikowane projekty elementów. Dzięki maszynom 5-cio osiowym, konieczność nieustannego zmieniania pozycji elementu w maszynie zostaje zupełnie zlikwidowana – elementy tnące mogą pracować na wielu płaszczyznach jednocześnie, a skomplikowane programy sterujące zapewniają niezwykle wysoką precyzję i wierne oddanie pierwotnego projektu w produkcie końcowym.

Zalety obróbki 5-cio osiowej

Istnieje niezwykle wiele maszyn i centrów obróbczych wykorzystywanych w różny sposób w przemyśle, dlatego tak wielu producentów staje przed problemem wyboru tego właściwego. Centra obróbcze 5-cio osiowe są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy swoją produkcję opierają o bardzo skomplikowane projekty i elementy, wymagające obrabiania w wielu płaszczyznach. Nowoczesne maszyny 5-cio osiowe pozwalają na obróbkę skomplikowanych kształtów przy pozostawieniu elementu w jednym ustawieniu, co maksymalnie zwiększa produktywność linii produkcyjnej.

Centrum obróbcze 5 osi – VARIAXIS j500/5X

Zwiększenie produktywności to oczywiście oszczędność czasu, a więc i możliwość wyprodukowania większej ilości elementów. Kolejną ogromną zaletą tego typu centrów obróbczych jest zmniejszenie kosztów produkcji poprzez ograniczenie ilości przyrządów i maszyn koniecznych do obrobienia jednego elementu. Co ciekawe i zdecydowanie korzystne dla każdego większego zakładu produkującego elementy metalowe, centra obróbcze 5-cio osiowe gwarantują znacznie wyższą dokładność dzięki temu, że nie wymagają manualnego przestawiania elementu lub też przenoszenia go pomiędzy kilkoma różnymi maszynami. Ostatecznie można więc zauważyć, że gdy w grę wchodzą trudne do obrobienia elementy, im więcej osi pracy jednej maszyny, tym lepiej, taniej i efektywniej dla producenta.

Najpopularniejsze maszyny do obróbki metalu

Wyposażenie zakładu w zupełnie nowe, zaawansowane technologicznie centra obróbcze 5-cio osiowe to wydatek, który się opłaca, ale też inwestycja, na którą nie każdy producent może sobie pozwolić. Z tego też powodu tak ogromną popularnością cieszą się w ostatnich latach giełdy maszyn przemysłowych, na których znaleźć można całkowicie sprawne, używane maszyny obróbcze w cenie niższej, niż wartość rynkowa nowego sprzętu. Jedną z takich giełd, oferujących maszyny używane stosowane w różnych branżach przemysłu, jest exapro.pl. Jednym z najpopularniejszych tam obecnie centrów obróbczych 5-cio osiowych jest model VARIAXIS j500/5X, zapewniający wysoką dokładność i produktywność, wysoki zakres osi B (+90° do -120°), całkiem dużą przestrzeń roboczą (maksymalna średnica części obrabianej to 500 mm, a wysokość – 350 mm), oraz aż 18-częściowy standardowy magazyn narzędzi. Maszyna ta charakteryzuje się przede wszystkim wysoką sztywnością konstrukcji, bezluzową przekładnią w osiach skrętnych oraz prowadnicami tocznymi we wszystkich osiach liniowych, dzięki czemu może zapewnić ona pożądaną precyzję pracy przy minimalnych, jeśli nie zerowych stratach. Co istotne, maszyna pracuje szybko, jest kompaktowa i niezwykle łatwa w obsłudze, a jednocześnie spełnia wszystkie standardy europejskie dopuszczające tego typu urządzenia do pracy.

Centra obróbcze 5-cio osiowe to niewątpliwie przyszłość przemysłu metalurgicznego w obrębie wytwarzania małych elementów roboczych. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą skomplikowane obróbki i projekty, to właśnie dzięki pięciu osiom możliwe jest uzyskanie szybkich i zadowalających rezultatów.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Milionowe inwestycje Grupy Azoty. Jesienią ruszy nowe centrum badawcze w Tarnowie

  Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł...

 • Sync Trading TeleTrade Invest – opinie o bezpiecznym inwestowaniu

  Firma TeleTrade Europe udostępniła inwestorom zainteresowanym osiąganiem pasywnego...

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.