Najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorstw w 2020 roku

Styczeń 20 2020 04:06PM

W Polsce przeważają mikroprzedsiębiorstwa. To właśnie one wytwarzają dużą część PKB, a jednocześnie są najbardziej narażone na kłopoty rynkowe i biurokrację. W 2020 roku wchodzi wiele zmian, które dotyczyć będą również mikroprzedsiębiorców.

Polacy są uważani w Europie za jeden z najbardziej przedsiębiorczych narodów. Co roku otwiera się u nas około 300 tys. firm. 2/3 z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Mikroprzedsiębiorcy nie mają łatwego życia w Polsce. Muszą borykać się z wieloma barierami prowadzenia działalności gospodarczej jak podatki, rosnące koszty zatrudnienia, konkurencja ze strony szarej strefy itp. Do tego dochodzi niestabilne i często zmieniające się prawo. Od 2020 roku pojawiają się kolejne zmiany dla przedsiębiorców. Na szczęście część z nich jest dla nich korzystna.

Mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 roku zostały zlikwidowane wszystkie rachunki Urzędów Skarbowych. Każdy przedsiębiorca musi wygenerować własny mikrorachunek na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/, podając NIP. Na ten nowy rachunek trzeba wpłacać należności za podatek PIT, CIT i VAT. To ułatwienie, ponieważ nie trzeba już wykonywać przelewów na różne rachunki. Z drugiej strony Urząd Skarbowy może środki wpłacone na przykład za PIT zaliczyć na poczet zaległego VAT, a więc będzie miał większą władzę pod tym względem.

Walka z zatorami płatniczymi

Od 2020 roku Rząd postanowił walczyć energiczniej z zatorami płatniczymi w biznesie. To bardzo duży problem. Zaległości firm wobec banków i kontrahentów sięgają już kwoty 35,5 mld zł. Największy problem z regulowaniem swoich zobowiązań mają przedsiębiorcy działający w sektorze handlu, przemysłu i budownictwa.

Od 1 stycznia działa ustawa, która ma ten problem ograniczyć. Teraz na przykład podmiot publiczny będzie miał tylko 30 dni na opłacenie faktury od dnia jej doręczenia, natomiast duże przedsiębiorstwo będzie musiało opłacić fakturę w ciągu maksymalnie 60 dni, jeśli wierzycielem jest mikroprzedsiębiorstwo. Do tego najwięksi podatnicy CIT będą musieli co roku składać Ministerstwu ds. Gospodarki sprawozdanie ze stosowanych terminów płatności. Ponadto to dłużnik będzie musiał udowodnić, że wprowadzony termin zapłaty jest nieuczciwy. Wierzyciel będzie mógł skorzystać z ulgi w PIT i CIT z tytułu złych długów (stosowane wcześniej tylko w VAT). Natomiast odsetki ustawowe za zwłokę płatności wzrosły w 2010 roku do 11,5%.

– Zatory płatnicze to bardzo duży kłopot przedsiębiorców już od lat. Niesolidni kontrahenci są największym zagrożeniem właśnie dla najmniejszych firm, które zwykle nie mają odpowiedniego zapasu kapitału, żeby przetrwać wydłużające się oczekiwanie na płatność. W rezultacie wiele mikroprzedsiębiorstw traci płynność finansową przez nieuczciwych kontrahentów i bankrutuje – zauważa ekspert Aasa dla Biznesu.

Trudno jednak oczekiwać, że nowe przepisy całkowicie wyeliminują problem zatorów. Dlatego mikroprzedsiębiorcy powinni być zawsze przygotowani na taką sytuację. Warto mieć na przykład pod ręką dobre oferty pożyczek dla małych firm, które pozwalają szybko pozyskać pieniądze w kryzysowej sytuacji.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia

Mikroprzedsiębiorstwa muszą być również przygotowane na to, że od 2020 roku minimalne wynagrodzenie pracowników jest wyższe i wynosi 2600 zł brutto, natomiast stawka godzinowa wzrosła z 14,7 zł do 17 zł brutto. To oczywiście wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych, ale oznacza równocześnie wyższe obciążenie dla przedsiębiorców.

Biała lista podatników VAT

Wraz z początkiem 2020 roku skończył się okres przejściowy i tzw. biała lista stała się obowiązkowa. Każdy przedsiębiorca powinien zadbać, żeby jego firmowy rachunek znalazł się na takiej liście. Od 1 stycznia każda faktura VAT na kwotę przekraczającą 15 000 zł będzie mogła być regulowana tylko wpłatą na rachunek znajdujący się na białej liście. W innym przypadku sankcje mogą dotknąć nie tylko wpłacającego, ale również wystawcę faktury.

Mały ZUS Plus

1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać tzw. Mały ZUS Plus, który pozwoli liczyć składki proporcjonalnie do dochodu przedsiębiorcy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, roczny przychód firmy nie może przekroczyć 120 000 zł, a w poprzednim roku działalność musi być prowadzona przez co najmniej 60 dni. Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 3 lata.

Zmiana zasad wystawiania faktur do paragonu

Nowy rok to także zmiany w wystawianiu faktur VAT do paragonów. Od 1 stycznia taka możliwość została ograniczona jedynie do paragonów, na których widnieje NIP nabywcy. W ten sposób państwo próbuje wyeliminować zjawisko wystawiania faktur do pozostawionych przez klientów paragonów. Jeśli ktoś wystawi fakturę VAT do paragonu bez numeru NIP, musi się liczyć z zapłaceniem kary do wysokości 100% kwoty podatku, jaka znalazła się na fakturze.

Rok 2020 przynosi przedsiębiorcom wiele zmian. Warto się z nimi zapoznać, żeby nic nas nie zaskoczyło. Brak znajomości przepisów nie chroni bowiem przed nieraz dotkliwymi sankcjami, które może nałożyć polski fiskus.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Co to jest rumień zakaźny

  Rumień zakaźny to powszechnie znana infekcja, która występuje najczęściej u...

 • Jakie wyposażenie powinna posiadać profesjonalna pieczarkarnia?

  Profesjonalna pieczarkarnia to cały czas jeden z popularnych pomysłów na biznes...

 • Czy stres musi nas paraliżować?

  Czy na stres z dzisiejszych czasach już wszyscy jesteśmy skazani i musimy się...

 • Black Friday – książki okazje i wyprzedaże w 2020 roku

  Wyjątkowy czas listopadowych wyprzedaży na Black Friday, który w roku 2020 przypada...

 • Sprawdzone sposoby na stres

  Jeżeli wydaje ci się, że można uniknąć stresu, to bardzo grubo się mylisz....

 • Dlaczego niektórzy się uzależniają?

  Jednym z większych problemów społecznych są na pewno uzależnienia. Jest to...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.