Sprzątanie po śmierci – znajdź specjalistyczną firmę

Październik 24 2017 09:15AM

Sprzątanie po śmierci bliskiej osoby, to zadanie, jakie powierza się tak zwanym czyścicielom. Usługi tego typu są coraz bardziej popularne w Polsce. Śmierć często następuje nagle. Naturalny zgon nie jest jednak jedyną sytuacją, po której należy zdezynfekować i wysprzątać pokój, w którym znajdowało się ciało. Sprzątacze są wzywani również do zadań, w których powodem śmierci było samobójstwo lub morderstwo.

Nietypowe usługi – sprzątanie po zgonach

Ich praca jest jeszcze tematem tabu, jednak nikt nie zajmie się dezynfekcją i wysprzątaniem pomieszczenia lub całego domu osoby zmarłej tak jak oni. Często zdarzają się sytuacje, w których ciało znajdowane jest dopiero po paru tygodniach. W takim przypadku, aby skutecznie oczyścić pomieszczenie, konieczne są nawet tak daleko idące prace, jak zrywanie podłogi, na której leżał denat.

Insekty i bakterie, jakie wydzielane są z ciała osoby zmarłej, są szkodliwe dla osób przebywających w danym pomieszczeniu. Sprzątanie po zwłokach jest zadaniem dla wyspecjalizowanej i doświadczonej ekipy. Członkowie ekipy mogą mieć różne doświadczenie i wykształcenie, ale jedno co powinno ich łączyć, to przede wszystkim wytrzymałość psychiczna. W momencie usuwania tkanek czy płynów ustrojowych z podłóg i ścian, istotne jest maksymalne skupienie się na tych czynnościach. Nie wolno bowiem myśleć o zmarłej osobie, o jej życiu ani o tym, kim była i dlaczego zmarła.

Warto wiedzieć, że ze względu na specyfikę zadań ekip sprzątających po zgonach, istotne są także regulacje prawne. Firmy wykonują nie tylko zadania porządkowe, ale są w stanie wystawić nam certyfikat, jaki ma zapewnić nas o jakości wykonanej usługi oraz o jej zgodności z wymogami sanitarnymi.

Śmierć naturalna, samobójcza lub morderstwo, to typy zgonów, po których wybrana przez nas firma będzie w stanie oczyścić całe mieszkanie z resztek tkanek, włosów i krwi oraz wszelkich zanieczyszczeń. Ze względu na różne okoliczności, w jakich następuje śmierć, ekipy sprzątające oferują szybkie i kompleksowe pozbywanie się problemu. Warto jednak wiedzieć, że czynności odkażające mogą potrwać nawet do kilkunastu godzin. Gdy denat został odnaleziony parę tygodni po śmierci, konieczną czynnością będzie zrywanie paneli, tynków oraz sufitu. Trzeba również dodać, iż nie bez znaczenia pozostaje sprawa zapachu, jakiego koniecznie należy się pozbyć po wysprzątaniu mieszkania. Ozonowanie powietrza często musi się odbyć w danym pomieszczeniu, w całym mieszkaniu denata, na korytarzach a niekiedy także w pomieszczeniach przylegających do mieszkania. Na szczęście już dobę po ozonowaniu oraz innych metodach usuwania zapachów można korzystać z pomieszczeń.

Jak wybrać specjalistyczną firmę sprzątającą?

Jeśli chodzi o regulacje prawne, warto wiedzieć jak najwięcej o firmie, z której usług chcemy skorzystać. Oprócz tego, że musi być to doświadczona i wykwalifikowana ekipa, oferta firmy musi spełniać wszelkie standardy sanitarne.

Istnieją specjalne wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotyczące zakresu obowiązków w zakresie pracy sprzątaczy. W ustawach i w wytycznych każdy z nas może znaleźć informacje o tym, jakie środki chemiczne i sprzęty powinny zostać zastosowane do czyszczenia mieszkania po śmierci. Chemikalia użyte podczas sprzątania po śmierci oraz w przypadku ozonowania mieszkania, muszą spełniać standardy zawarte w ustawie i wytycznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W przeciwnym razie niedokładnie wysprzątane mieszkanie może stać się miejscem rozwoju groźnych pasożytów i bakterii. Korzystając z usług takiej firmy, musimy mieć pewność, że ekipa sprzątająca posiada specjalny Certyfikat o jakości wykonywania usług oraz o przeszkoleniu pracowników w zakresie użytkowania specjalistycznych urządzeń, korzystania ze środków chemicznych i zasad wykonywania takiego zawodu.,

Jak rozpoznać podmiot godny zaufania?

Dobra firma, spełniająca zasady Państwowej Inspekcji Sanitarnej, będzie mogła wystawić nam odpowiednie dokumenty:

 • – Fakturę za wykonane usługi,
 • – Certyfikat,
 • – Zaświadczenie do sanepidu,
 • – Dokumentację administracyjną,
 • – Kartę odpadów,
 • – Protokół.

Wiadomym jest fakt, iż śmierć bliskiej nam osoby jest tragedią. Najczęściej nie jesteśmy w stanie dowiadywać się o możliwościach danej firmy, jednak sprzątanie po zwłokach jest zadaniem, które można powierzyć jedynie wyżej opisanej firmie. Warto poświęcić czas, by znaleźć podmiot, który zapewni profesjonalne usługi. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego,  Zdarza się, że firmy oferujące czyszczenie mieszkań po zgonach podają za realizację usługi bardzo niskie, „atrakcyjne” ceny – nie warto się łudzić, że za kilkaset złotych możliwe jest dokładne oczyszczenie mieszkania z pozostałości biologicznych po zmarłym oraz usunięcie zapachu rozkładu.

Bezpiecznie jest korzystać z usług firm, które są w stanie wystawić nam powyższe dokumenty oraz są w stanie podać dane o swojej działalności, chociażby takie, jak adres czy dane kontaktowe. W dzisiejszych czasach konieczne jest uważne zapoznawanie się z ofertami oraz możliwościami firm. Z uwagi na okoliczności korzystania z usług ekip sprzątających, nie zawsze rodziny zmarłych potrafią na tyle rzetelnie ocenić sytuację, by zapoznać się ze wszystkimi szczegółami oferty i połączyć je z regulacjami prawnymi. Dokumenty, jakie jest nam w stanie zapewnić wybrana firma, będą dowodem na umiejętne i prawidłowe przeprowadzenie czynności sprzątających i odkażających.

Profesjonalną realizację usług sprzątających, w tych sprzątanie po zmarłych oraz czyszczenie mieszkań z przykrych zapachów, zapewnia firma Vector.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Protekcjonizm hamuje rozwój m.in. firm transportowych i producentów żywności

  W ocenie OECD i Europejskiego Banku Centralnego narastający protekcjonizm to obecnie...

 • 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat. Polski elektroniczny system poboru opłat jednym z najbardziej efektywnych w Europie

  Ponad 10 mld zł wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego zapewnił przez siedem...

 • UPC inwestuje w internet o gigabitowej prędkości. Wprowadzi go do oferty jesienią

  W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy...

 • Blisko 3,2 mld zł trafi w tym roku na inwestycje w Warszawie

  W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje ponad 3,2 mld zł. Część...

 • Skup złomu złota

  Biżuteria często traci swój urok. To rzecz nabyta, która z wiekiem podoba się...

 • Popularne stały się inwestycje w dzieła sztuki, alkohole czy zabytkowe auta

  Inwestycje w sztukę, wino, zabytkowe auta czy numizmaty – tego typu alternatywne...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.