Zimowe choroby dziecka a obowiązki w pracy – jak rozmawiać z szefem?

Luty 7 2019 10:37AM

Odkąd jesteś mamą zima kojarzy Ci się tylko i wyłącznie z chorobami dziecka i trudnymi rozmowami z szefem? Zobacz, jak skutecznie porozmawiać z szefem, a także znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Jesień i zima to okres, w którym dzieci coraz częściej chorują. Nic dziwnego — niesprzyjające warunki atmosferyczne, szalejące wirusy, to tylko mały krok do choroby dziecka. Jednak największe problemy zaczynają się wtedy, gdy żadne z rodziców nie może ot tak zostać z dzieckiem w domu. W tym przypadku łączenie pracy z wychowaniem jest niezwykle trudne.

Jeśli z jakiegoś powodu wychowanie dziecka jest głównie na Twojej głowie i jedynie Ty możesz zwolnić się wcześniej z pracy, to dowiedz się, jak skutecznie porozmawiać na ten temat ze swoim szefem.

Porozmawiaj z szefem szczerze

Po pierwsze – taką rozmowę warto przeprowadzić na spokojnie. Poproś o kilka dni wolnego i wyjaśnij, skąd jest Twoja prośba. Nie wymyślaj, w takiej sytuacji szczerość to podstawa. Zastanów się nad argumentami, które przemówią na Twoją korzyść, a także rozwiązaniem tej trudnej sytuacji.

Zastanów się nad rozwiązaniem

To, jakie będzie podejście szefa do Twojego wcześniejszego wyjścia z pracy, bądź kilku dni wolnego zależy od wielu czynników. Pierwszy z nich to stanowisko, jakie zajmujesz. Jeśli na Twojej głowie jest duża odpowiedzialność i bez Ciebie firma stanie w miejscu, to nie dziw się, że każdy dzień wolnego będzie problemem. W takim przypadku możesz zaproponować pracę zdalną w domu. Wtedy będziesz z dzieckiem, a jednocześnie nie zaniedbasz swoich obowiązków zawodowych.

Kolejnym rozwiązaniem jest zaproponowania wykonania części pracy w domu. Jeśli w pracy zajmujesz się konkretnym projektem, to możesz poświęcić na niego nieco czasu w domu, albo po powrocie zostać kilka razy dłużej w pracy, by nadrobić swoją nieobecność. Pamiętaj, że przedstawienie szefowi rozwiązania problemu sprawi, że znacznie przychylniej ustosunkuje się do Twoich próśb zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Bądź spokojna

Wbrew pozorom Twoje nastawienie wpływa na to, jak ostatecznie potoczy się ta rozmowa. Jeśli od razu wchodzisz i roszczeniowym tonem mówisz o wolnych dniach, to nie zdziw się, jeśli szef nie zareaguje, tak miło jakbyś chciała. Bądź spokojna i uprzejma. Stanowczo opisz aktualną sytuację, a także przedstaw jej rozwiązania. Dzięki takiemu podejściu szef zobaczy, że jesteś osobą zaangażowaną, jak i wywiązującą się ze swoich obowiązków. Efekt? O wiele łatwiej będzie uzyskać Ci jego przychylne spojrzenie.

Pamiętaj o swoich zaletach!

Przed rozmową z szefem zastanów się nie tylko nad rozwiązaniem sytuacji, ale także nad swoimi zaletami. Warto w takiej rozmowie wspomnieć o swoich osiągnięciach, sugerując, że te kilka dni wolnego na chorobę dziecka nie sprawią, że będziesz gorszym pracownikiem, skoro już teraz jesteś osobą, która ma świetne wyniki!

Pomyśl o innych rozwiązaniach sytuacji 

Twoje dziecko często choruje, już wielokrotnie musiałaś zwalniać się z pracy i czujesz, że potrzebujesz innego rozwiązania? Zastanów się nad zatrudnieniem opiekunki do dziecka. Nie musisz decydować się na korzystanie z jej usług w pełnym wymiarze godzin, czasem w takiej sytuacji wystarczy kilka godzin w ciągu dnia, byś nie musiała specjalnie brać wolnego w pracy. Niania w Szczecinie? Szybko ją znajdziesz bazując na poleceniach od znajomych bądź specjalnych portalach internetowych, gdzie znajdziesz profile innych niań. W ten sposób już nie będziesz musiała się martwić kolejną nieobecnością w pracy i jej niemiłymi konsekwencjami.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Kurs bitcoina na huśtawce

  Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła już prawie trzykrotnie. Po załamaniu...

 • Polskie firmy bardzo powoli przekonują się do inwestycji na Czarnym Lądzie

  Gros polskich eksporterów koncentruje się na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza...

 • Ponad połowa firm w Polsce musi ograniczać inwestycje przez braki kadrowe

  Problemy z pozyskiwaniem pracowników, a z drugiej strony rosnący popyt na wykwalifikowane...

 • Polski Holding Hotelowy jeszcze w tym roku będzie liczył ok. 50 obiektów

  Polski Holding Hotelowy przejmie pierwszych 20 hoteli i obiektów hotelowych, zarządzanych...

 • Będzie 50-procentowa ulga na wzmocnienia połączeń w budynkach z wielkiej płyty

  Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w Polsce jest około 60 tys....

 • Czy warto inwestować w banery reklamowe?

  Skuteczna reklama przedstawia w przyciągający uwagę sposób ofertę naszej firmy....

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
Namioty magazynowe
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.